pitanje

petra

Poštovana doktorice, molim vas da mi pojasnite sto znaci erythroplakia p.v. uteri. Descensus uteri. Da li bih trebala biti zabrinuta i javiti se svom liječniku?
Hvala!

Doc.dr.sc. Sanja Kupešić

Poštovana,
Naziv "eritoplakija" Vas ne mora uplašiti ukoliko nije popraćen opisom dodatnih promjena (poput CIN I,II III itd.). Popularno ta promjena nosi ime tzv "ranica" koja svakako zahtijeva redovitu kontrolu PAPA nalaza . Dobila je ime po crvenkastoj boji koja je razlikuje od ostalog dijela sluznice. Promjena nastaje najčešće zbog utjecja kiselog sekreta rodnice koji u spolno zrele žene utječe na cilindrični epitel koji se pretvara u pločasti epitel. Uslijed upalnih promjena, ruptura cerviksa prilikom porođaja ili pobačaja promjene mogu postati izrazito manifestnima, te zahtijevaju liječenje: vaginalni pripravci (kreme, vaginalete), elektrokoagulacija, krioterapija, a u slučaju "otpornosti" na prije navedeno liječenje može se pribjeći i konizaciji.
Spuštena maternica (lat. descensus uteri) i rodnica najčešće se javljaju u strarijoj životnoj dobi, zbog prirodne slabosti potpornog tkiva zdjeličnog dna, njegovog oštećenja pri porodu, povišenju intraabdominalnog tlaka,npr. prilikom dizanja tereta ili u stanjima kroničnog i dugotrajnog kašlja, ali i u postmenopauzi, stanju kada se zbog manjka estrogena gubi elasticitet tkiva.Izbjegavanje ovih momenata je ujedno i najbolja preventiva da do smetnji u smislu spuštene maternice i rodnice ne dođe. Lakši oblici ne moraju predstavljati veći problem, ali izraženi oblici mogu uzrokovati i ispadanje maternice i nemogućnost zadržavanja mokraće , pa ih se morati liječiti operativno.