stupanj čistoće

sanja

Poštovana doktorice,
molim Vas da mi pojasnite pretragu "stupanj čistoće", što se njome ocjenjuje, kakav može biti nalaz i kakva terapija se propisuje ako on nije u redu? Trudnica sam 12 tjedana i moj stupanj čistoće je 3, a terapija geonistin 6 dana. Doktor kaže da to nije ništa posebno zabrinjavajuće, a mene zanima i Vaše mišljenje. Hvala!

Doc.dr.sc. Sanja Kupešić

Poštovana,
Stupanj čistoće se uzima prilikom ginekološkog pregleda u ginekološkim zrcalima, a predstavlja mikroskopsku analizu iscjetka koji se analizira nakon miješanja dijelića iscjetka s 0.5 do 1%-tnom otopinom brilijant krezila ili fiziološkom otopinom. U takvom se nativnom preparatu analiziraju epitelne stanice, fiziološki nazočni laktobacili, leukociti, bakterije, parazit tichomonas vaginalis i kvasnice. Na temelju interpretacije i ordinirane terapije u Vašem slučaju pretpostavljam da se radi o miješanoj infekciji i prisustvu gardnerelle zbog čega se ordinirala terapija Geonistin vaginaletama. Takvo stanje nije zabrinjavajuće, ali zahtijeva redoviti nadzor liječnika kako bi se pravovremeno opazio eventualni recidiv infekcije.