Pitanje/hipertenzija

Laurica89

Postovani,molim vas za savjet...u prvoj trudnoci u 37 tjednu sam dobila preeklampsiju.. imala sam tlak 160/105 ..isla sam na inducirani porod..sve je proslo ok...poslije poroda pila sam tablete za tlak jos negdje desetak dana.sada sam ponovo trudna..u 32 tjednu sam trudnoce...razlika izmedu djece je godinu dana.tlak je zasada ok... moje pitanje je da li bi trebala posjetiti kardiologa? zbog tog visokog krvnog tlaka sto je bio u prvoj trudnoci ? Da napravim kontrolu ili to nije potrebno? Hvala

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, potrebna je redovita kontrola krvnog tlaka. U slučaju povišenih vrijednosti vaš će vam ginekolog ordinirati antihipertenzivnu terapiju. Povišeni tlak u trudnoći domena je ginekologa.

Laurica89

Recite mi molim vas da li sada u 33 tjednu trudnoce normabel od 2 mg moze utjecati lose na bebu?

Ivo Balenović, dr. med.

Normabel nema štetnog učinka na plod i slobodno se može koristiti u trudnoći.

Laurica89

Hvala Vam na odgovorima doktore..jos jedno pitanje Molim vas... otkucaji srca mi idu do 110 u mirovanju...da li je to normalno za trudnocu?

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, u trudnoći normalan je blago ubrzan ritam srca. Granica je do 100 otkucaja u minuti. Ubrzani rad srca može biti posljedica anemije i niskog željeza. Savjetujem da uradite krvnu sliku i Fe. Poželjno bi bilo prekontrolirati hormone štitnjače.

Laurica89

Doktore, sto kada je sistolicki tlak normalan 120 a dijastolicki oko 99? Kakva je terapija... u trudnoci, 35 tj trudnoce?

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovna, potrebe su kontrole krvnog tlaka. Na temelju jednog mjerenja ne može se postaviti dijagnoza hipertenzije. Hipertenzija u trudnoći se liječi metildopom. Slobodno možete uzeti i normabel od 2 mg. On snižava tlak i nema štetnog učinka.

Laurica89

Hvala puno na odgovoru.

Ivo Balenović, dr. med.

Nema na čemu.

Laurica89

Mozete mi onda molim vas reci do koliko se u trudnoci tolerira sistolicki i dijastolicki tlak a posebno me zanima dijastolicki?koliki tlak u trudnoci se smatra hipertenzijom?Hvala Vam

Ivo Balenović, dr. med.

Hipertenzijom se smatraju vrijednosti iznad 140/90. Dijeli se na blagu (RR do 150/100), umjerenu, (do 180/110) i tešku (iznad 180/110).

Simke20

Poštovani!
6.11. bila sam na pregledu kod doktorice, tlak je bio 120/75. Inače trudna sam 11+4. Od jučer tlak jako oscilira, od 118/85 do 140/93. Ovaj zadnji nije tako čest, ali me svejedno brine. Javila sam se svojoj doktorci, rekla je pratiti i zapisivati vrijednosti jedno vrijeme, te ako bude potrebe poslat će me nefrologu na pregled. Trenutno čekam nalaze Nifty testa pa i to vjerojatno doprinosi skakanju tlaka.
Zanima se koliko je ovo stanje s tlakom opasno u ranoj trudnoći i što mi je činiti po Vašem mišljenju?
Hvala Vam unaprijed!

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, u ovoj fazi trudnoće hipertenzija ne može biti uzrokovana samom trudnoćom. Gestacijska hipertenzija se može javiti tek iz 20. tjedna. Kod Vas su vrijednosti tlaka blago povišene, što je vjerojatno posljedica nervoze. Slobodno možete uzeti Normabel za smirenje. Ako bi vrijednosti tlaka u idućih tjedan dana bile iznad 140/90 tada bi trebalo obaviti pregled interniste/nefrologa i po potrebi uvesti terapiju.

Simke20

Hvala Vam puno na odgovoru! Lijep pozdrav!

mmari93

Poštovani,
Na terapiji za hipertenziju sam od maja meseca, promenila sam nekoliko lekova. U septembru sam saznala da sam u drugom stanju, tad sam pila CoPrenesa i prekinula sam čim sam saznala; bila sam u petoj nedelji trudnoće. Kardiolog sad mi je rekao da treba da se javim u neku ustanovu radi konsultacije jer sam pila ACE inhibitor tj perindopril u prvom mesecu trudnoće. Molim Vas za mišljenje.
Zahvaljujem unapred na odgovoru

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, ACE inhibitori su kontraindicirani u trudnoći jer je kod korištenja istih povećana mogućnost malformacija ploda. Savjetujem da se javite kliničkom farmakologu radi mišljenja.