pitanje o trudnoći

Katja

Poštovana dr.Kupešić,

prije svega željela bih pohvaliti Vaš trud na ovim stranicama i pitati Vas za savjet.

Danas mi je 38. dan ciklusa, a trudnoću sam otkrila na 32.dan što je potvrdila i BHcg koja se nakon 48 sati udvostručila ( čak je bila nešto i viša i rekli su mi da je to ok ) no muče me dva problema:

-pijem već 5 dana 4x500mg eritromicin zbog ureaplasme, trebam li nastaviti s terapijom zbog trudnoće i do kada, da li može eritromicin škoditi i da ili će pomoći u zaštiti ploda od ureaplasme i koliko je ona opasna??

- još uvijek se ne osjećam trudnom-jedini simptom su blago povećana prsa ne jako bolna, smanjen apetit te povremeno štrecanje u križima

Molim Vas da mi odgovorite kolike se šanse da je sve u redu s trudnoćom i da li je plod već vidljiv na uzv jer bi otišla na pregled?

Unaprijed se zahvaljujem.

Puno pozdrava iz sunčane Istre

Katja

Doc.dr.sc. Sanja Kupešić

Poštovana,
Ne morate brinuti zbog primjene Eritromicina tijekom prvog tromjesečja trudnoće, jer ovaj preparat nema nepoželjnog učinka na zametak niti u tako ranoj gestaciji. Preporučila bih stoga nastavak antibiotskog liječenja, jer se Ureaplasma svakako treba iskorijeniti.
Također ne morate brinuti zbog toga što nemate subjektivnih smetnji vezanih uz trudnoću: primjereni porast beta hCG-a je najbolji dokaz da je sa trudnoćom ssve u najboljem redu.
Ultrazvučni pregled bilo bi najbolje učiniti sa 7-8 tjedana gestacije,jer se tada s velikom preciznošću vide konture embrija, ocjenjuje regularnost srčane akcije te analizira oblik i veličina žumanjčane vrećice. Ukazala bih Vam i na potrebu da prilikom prvog UZV pregleda dogovorite naredni kontrolni pregled između 11. i 14. tjedna trudnoće kada se radi procjena ultrazvučnih biljega za kromosomopatije (procjena debljine nuhalnog nabora). Puno sreće.