Plodova voda

Salatica86

Poštovani,
trudna sam 32 nedelje. Danas sam isla na redovan uzv i nalazi su sljedeci:
umjereno smanjena plodova voda. vertikalnk dzep O 41,0mm - 43,0mm
posteljica normalno usadjena, uredne debljine, prednji zid.
BPD 80,0 HC 285, 2 AC 255,2 FL 58,9 /31 nedelja gestacije
FSA+, dinamika uredna
efw 1561gt
RI AU 0,62 RI ACM 0,75

raditi CTG svaki dan, ponoviti UZV za 4-5 dana, nakon toga eventualna hospitalizacija.

CTG sto sam veceras radila, nije opisan, samo mi usmeno rečeno da je uredan. Zapazila sam da su najvise otkucaji bilo 140-150, alii jednom sam vidjela i 165-170, mislim kad je beba skakala.
Ja kad sam na kraju pitala doktora, pa da li je beba u redu, on se izbecio na mene i rekao sve je u redu, kao sta mi je. A ovamo se saljem na CTG, uzv novi, itd, pregledao me dugo bas. To je sve radi predostroznosti zbog ovog manjka plodove vode?
I stalno me ispituje kako osjecam bebu. Ono osjecam je, migolji se, pomjera stomak, nekad "podivlja", ali isto tako bude i mirna, otkud znam sta je njima normalno, nemam ranije iskustvo.
Ako mozete prokomentarisati nalaze i ostalo. Termin poroda 13.12. Imam 26 god. Trombofiliju (PAI-1 4G/5G heterozigot i od skora Inzulinsku Rezistenciju, od terapije Clexane 0,4 jednom dnevno i Glucophage CR 500mg 2x1)
Hvala i srdacan pozdrav!

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, svi nalazi su u redu. Plodova voda nema konstantnu vrijednost, nego je njena količina promjenjiva. Dijete guta plodovu vodu i mokri u amnijsku šupljinu. Na taj način plodova voda cirkulira. Uredni otkucaji fetalnog srca su između 120 i 160 u minuti. U vrijeme fetalne aktivnosti otkucaji se ubrzavaju preko 160. To je normalna reakcija. Nema razloga za brigu.

Salatica86

Hvala na odgovoru.
Doktor me je ipak poslao u bolnicu iz predostroznosti. CTG uredan i jutros i veceras. Ultrazvuk uredan sto se tice protoka i bebine dinamike, alii i dalje umjerno smanjena plodova voda. Dali su mi injekcije za brze sazrijavanje pluca, 2 dana cu ih primati i pratice me... A ja sam pronasla da je normalno da najdublji dzep bude od 2-8cm. I ne razumijem kako po tome ja imam manjak. Kako vi računate?
Srdacan pozdrav.

Ivo Balenović, dr. med.

Smatram da je prema nalazima sa trudnoćom sve u redu. Količina plodove vode je promjenjiva i varira od ploda do ploda.