PMS

dubravka

Štovani!
imam 29 godina i probleme sa simptomima PMS-a. Odmah nakon ovulacije ( cca 15.dan ) javljaju se bolovi u leđima, loša probava, akne i upalni procesi po licu,noćno znojenje,glavobolje, nervoza i razdražljivost. Simptomi su pojačani zadnjih cca godinu dana. Molim Vas za savjet kako ublažiti ove tegobe ( probala sam sa magnezijem, vitexom , vitaminima, biljem no ne vidim bitnijeg poboljšanja ). Da li bi simptomi nestali sa trudnoćom ( nisam još rodila )?
Inače, ciklusi su uredni 30-35 dana i ginekološki nalaz je kompletno u redu (papa, ultrazvuk)
Zahvaljujem na odgovoru.

doc.dr. S. Kupešić

Poštovana gospođice Dubravka,
Na žalost, specifičnog "lijeka" za PMS nema, ali rezultati ukazuju da se, ukoliko se terapija koju ste do sada pokušali nije pokazala uspješnom, može pokušati s primjenom oralnih kontraceptiva (ukoliko u skorije vrijeme ne biste planirali trudnoću).
Što se tiče upita vezanog uz trudnoću i PMS, ona će Vas svakako "izlječiti" od opisanih smetnji tijekom devetomjesečnog razdoblja, a rezultati nekih studija ukazuju da se u polovice pacijentica smetnje vezane uz PMS smanjuju nakon poroda. Stoga, eto još jednog razloga više za planiranje prinove.