pobacaj

Nada

Postovana,

zbog cega bi mogao nastupiti spontani pobacaj u 5.mjesecu trudnoce? Prvo je istekla plodova voda, a onda je izvadjen mrtav plod. Mislim, zasto ovakav ishod, buduci da nije bila bas tako rana trudnoca, a dotad je bila bez ikakve probleme. I nesto drugo: sto je to "habitualan pobacaj"?

Doc.dr.sc. Sanja Kupešić

Poštovana,
Uzrok spontanom pobačaju u 5. mjesecu trudnoće može biti infekcija, insuficijencija cerviksa (nemogućnost vrata maternice da održi plod unutar maternične šupljine), malformacija ploda, kromosomska anomalija ploda i sl. Habitualni pobačaj je pojam kojim se označava opetovano ponavljanje spontanih pobačaja u iste trudnice.