podophyllin

Maya

Postovana dr. Kupesic,

Citajući Vase odgovore kao i neke web stranice vezane uz infekciju HPV-om uglavnom nailazim na podatak da se podofilinom tretiraju kondilomi a ne i cervikalna infekcija. Meni je dijagnosticiran CIN II i izoliran 'high risk' HPV, a moja lječnica se nakon terapija bakterijskih upala odlucila na premazivanje cerviksa podofilinom (imala sam gotovo sve 'side' efekte: bol, crvenilo, peckanje... ). Sto Vi mislite o takvom vidu terepije?
Zbunjuje me to sto se podofilin spominje samo u kontekstu intravaginalne infekcije tj. kondiloma, a na http://www.fpnotebook.com/DER172.htm postoji i upozorenje da se podofilin ne primjenjuje na cerviks (ili sam ja ipak nesto krivo shvatila?!?!)
Zahvaljujem na odgovoru uz srdacan pozdrav,
Maya

Doc. dr. sc. S. Kupesic

Poštovana,
Temeljeći odgovor na vlastitom iskustvu, odlučila bih se za primjenu Podophillina u slučaju promjena na vanjskom spolovilu. Što se tiče odstupanja na cerviksu, preporuča se antibakterijsko liječenje i redovita kontrola Papa nalaza kako bi se u slučaju progresije odstupanja, a zbog detektiranja HPV-a visokog rizika moglo poduzeti agresivnije liječenje.
Više o HPV infekciji i liječenju promjena na cerviksu možete pročitati na našim stranicama.