"zavaljena" maternica

Tamara

Već dulje vrijeme imam problema s donjim dijelom kralježnice (pločom).
Rendgenski snimci kralježnice nisu ukazivali ni na kakve deformacije, a terapije koje su mi bile propisane nisu dale osjetnijeg rezultata.
Pri posljednjem pregledu kod svog ginekologa rečeno mi je da imam tzv. "zavaljenu" maternicu i da je to najvjerojatnije uzrok mojih problema (bolova) u donjem dijelu leđa. Molim da mi pojasnite pojam zavaljene maternice, odnosno da mi kažete da li se to može liječiti. Inače, majka sam dvoje zdrave djece starih četiri i šest godina.
Zahvaljujem na odgovoru.

Doc. dr. sc. S. Kupešić

Poštovana,
Maternica u retroverzijifleksiji ili tzv. zavaljena maternica je oznaka za položaj maternice koji ne predstavlja nikakvu patologiju već samo osobitost njezinog smještaja u maloj zdjelici.
Ipak, brojne žene s ovakvim nalazom mogu javljati smetnje u vidu bolova u leđima koji se intenziviraju prilikom nastupa menstruacijskog krvarenja.
Takvo stanje se ne može i ne treba liječiti.