policiste?

martina

da li je moguce da ovulacije nema u ciklusu iako je doslo do pojave ovulacijski tipicnog iscjedka?da li je svaki produljeni cikllus(30-31 dan) anovulacijski???nemam pojacanu maljavost pa me zanima koji jos mogu biti simpomi policisticnih jajnika?martina

Doc.dr.sc. Sanja Kupešić

Poštovana,
Produljeni ciklusi na 30 do 31 dan ne znači da su ciklusi i anovulacijski. Subjektivna procjena o kvaliteti i količini periovulacijskog iscjetka je izrazito nepouzdana u prosudbi imate li ili nemate ovulaciju, već se za precizno dobivanje tih podataka koristimo endokrinološkim i ultrazvučnim pretragama. Kliničke manifestacije policističnih jajnika su: UZV prikaz uvećanih jajnika s brojnim sitnim folikulima kojih ima više od 10 u svakom presjeku kroz svaki jajnik, neredovite menstruacije, hirzuitizam (maljavost), neplodnost, debljina, akne i sl...