Polip

Verica123

Postovani na pregledu su mi otkrili endometrijalni polip velucune 0,5cm..kakav je to polip..doktorica kaze da ne utice na zacece ali moze predstavljati problem ako se oplodjena jajna celija implatira za njega...koliko je vjerovatnoce da se povuce u toku menstruacije..da li je taj polip stvarno rizicak za trudnocu...
Takodje me interesuje infekcija mikoplazmom..hlamidijom i ureoplazmom..da li se te bakterije prenose iskljzcivo polnim putem...hvala Vam

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, endometralni polip je samo 'previše narasla' sluznica maternice i za očekivati je da će se s menstruacijom odbaciti. Treba ponoviti uzv neposredno iza menstruacije i samo ukoliko polip ostane preporučljivo ga je histeroskopski ukloniti. Mikoplazma, klamidija i ureaplazma se prenose uglavno spolnim putem, iako je prijenos moguć i na druge načine: preko sanitarnih čvorova, predmeta za intimnu higijenu, sauna...

Verica123

Da li taj polip moze biti prepreka za trudnocu..

Verica123

Hvala Vam..
Takodje mi je dr napisala debljina troslojnog endometrijuma 5.4mm...zar ne bi trebao pred ovulaciju bit veci..citala sam da za implataciju treba biti minimalno 7mm..ali opet ona mi nije nista rekla za to..sama sam procitala u nalazu..

Ivo Balenović, dr. med.

Endometralni polip uglavnom nema utjecaja na trudnoću (ovisno o veličini). Oko ovulacije endometrij je trolinijskog izgleda. Kasnije kada prelazi u sekrecijski debljina mu iznosi oko 8 do 12 mm. Do implantacije (u sekrecijski endometrij) dolazi otprilike tjedan dana nakon ovulacije/oplodnje.

Verica123

Znaci ta debljina troslojnog od 5,4mm pred ovulaciju je ok..ili treba biti veci..hvala Vam na odgovoru

Ivo Balenović, dr. med.

Poželjna debljina endometrija kod ovulacije je oko 8 mm, ali to može varirati. U drugoj fazi ciklusa (i slučaju trudnoće) počinje se lučiti hormon progesteron koji priprema endometrij za implantaciju i trudnoću.

Verica123

Mislite da se u par dana debljina endometrijuma moze povecati..
Doktorica na pregledu kaze sve u redu a za endometrijum nista nije rekla..samo u nalazu pise troslojni endometrijum 5.4mm
Sta se daje u tom slucaju ako endometrijum ne dostigne 8mm..

Ivo Balenović, dr. med.

Debljina endometrija se konstantno mijenja, iz ciklusa u ciklus. Trenutno izmjerena debljina ne govori nam puno toga. Endometrij raste i mijenja se pod utjecajem hormona. Od tankog jednolinijskog, preko proliferacijskog, troslojnog do sekrecijskog. U vrijeme očekivane implantacije iznosi između 8 i 12 mm. 5,4 mm je uredna debljina.

Verica123

Hvala Vam na odgovoru

Ivo Balenović, dr. med.

Nema na čemu.