polip

ani

poštovana,
krajem 2000. godine odstranjen mi je polip sa vanjskog ušća maternice.PHD Polypus fibrovascularis endocervicis inflammatus.Nalaz color dopler pregleda bio uredan i normalan, te s obzirom da imam 27 godina i nisam rađala nije rađena kiretaža. nakon godine dana polip se opet pojavio. što to znači i kako će to utjecati na mogućnost rađanja (još uvijek ne planiram).
zadnji papa nalaz je uredan ali inače sam dosta sklona gljivičnim infekcijama.
u slučaju da ću ponovno morati odstraniti polip da li vi preporučate kiretažu ili ne?
unaprijed se zahvaljujem

Doc dr. sc. S. Kupešić

Poštovana,
S obzirom da se radi o polipu lokaliziranom na razini vanjskog cervikalnog ušća mislim da je odabran pravi i što minimalnije invazivan zahvat (s obzirom da niste rađali). Ipak, bilo bi uputno provjeriti ima li polip slučajno bazu u materničnoj sluznici jer bi u tom slučaju bilo uputno učiniti histeroskopsko odstranjenje pod kontrolom video kamere.