Poremecaj menstruacije

Anonimus012

Poštovani, inače mi ciklus varira, nekad traje 55, a nekada čak i 25 dana. Svaki mjesec različito. 18.12.2018 sam imala menstruaciju, u noći 31.12.je došlo samo do trljanja spolnih organa s partnerom bez ejakulacije (on kaze da je 100% siguran da nije ejakulirao). Nisam sexualno aktivna, osim ako himen nekad ranije nije probijen prstom.
7. I 8.1. sam imala smeđi iscjedak, a 21.1.sam dobila oskudnu menstruaciju u trajanju od 5 dana samo smeđe i sukrvica. Posumnjala na trudnoću i 29.1. uradila test koji je bio negativan. Išla sam i na UZV kod ginekologa i doktorica je vidjela crnu tačku u maternici, također posumnjala na trudnoću i radila test iz urina koji je bio negativan. Debljina endometrija je bila 13mm, a veličina maternice 7 cm. 2 dana nakon toga ja sam ponovila test i također negativan. Nakon toga sam dobila menstruaciju 13.2. koja je malo odstupala od normalne i to pred kraj tj.tijekom dana sam krvarila, a navečer ne. Ponovo sam otišla ginekologu 12ti dan ciklusa 25.2. i rekla mi je da ne vidi nikakve probleme na UZV, debljina endometrija 11mm, velicina maternice 7 cm. I dobila sam uputnicu da uradim analizu spolnih hormona od 3. do 5. dana ciklusa. Međutim, prekjučer mi je počeo smeđi iscjedak sa sukrvicom i traje sve do danas u vidu traga na papiru poslije mokrenja te imam bolove u nogama kao pred menstruaciju. Šta mislite da bi to moglo biti i da li se još uvijek trebam opterećavati mogućom trudnoćom?
Unaprijed se izvinjavam na dužem postu.

Anonimus012

Pošto nemate opciju edit, samo da dodam da sam taj prvi put ginekologu otišla 6.2. i da mi je za tu tačkicu crnu rekla da je vjerovatno zaostala krv, te mi je na idućem pregledu nije ni spominjala samo je rekla da je sve uredu i da obavim analizu hormona.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, prema svemu navedenom kod vas se radi o hormonskom disbalansu. Uradite kompletnu analizu hormona. Trudnoća sigurno nije.

Anonimus012

Šta mislite s obzirom na endom. od 11 mm na 12ti dan ciklusa da li bih trebala imadanpravu menstruaciju ovaj mjesec ili da ovaj smedji iscjedak smatram menstruacijom posto evo vec 4ti dan imam po nekoliko kapi na ulosku?
Pitam kako bih znala da li da sad radim analizu hormona ili da pricekam pravu menstruaciju

Ivo Balenović, dr. med.

Pričekajte pravu menstruaciju. Obzirom na izmjerenu debljinu endometrija krvarenje bi trebalo biti uobičajeno.