POROĐAJ

NADA

Poštovana doktorice Kupešić,
termin porođaja uskoro mi se približava i zainteresirana sam za epiduralnu analgeziju. Obavila sam potreban pregled i razgovor s anesteziologom. Zanima me mogućnost porođaja u bolnici ''Sveti Duh'' s obzirom da nisam iz Zagreba niti sam pacijent bolnice ''Sveti Duh''. Treba li mi uputnica? Imaju li svi anesteziolozi u bolnici ''Sveti Duh'' iskustva u davanju E.A.? Mogu li E.A. dobiti u bilo koje doba dana ili noći, odnosno što se događa ako niti jedan anesteziolog u vrijeme mog dolaska nije na raspolaganju? Ono što mene u stvari zanima je koliko bezbrižno mogu doći u bolnicu i biti sigurna da ću dobiti E.A. ako je zatražim?
Unaprijed puno hvala na odgovoru.

Doc dr. sc. S. Kupešić

Poštovana gospođo Nada,

Zahvaljujem na Vašem upitu vezanom uz epiduralnu analgeziju. Na sreću, Klinika za ginekologiju i porodništvo Opće bolnice Sveti Duha raspolaže visoko educiranim anesteziolozima koji su obučeni dati epiduralnu analgeziju i tako obezboliti porođaj.
Ukoliko ste zainteresirani za porod u Kinici za ginekologiju i porodništvo Opće bolnice Sveti Duh ili želite razjasniti neke dileme vezane uz epiduralnu anageziju odgovore na sva pitanja možete potražiti u specijalističkoj anesteziološkoj ambulanti naše Klinike (uz prethodnu narudžbu na tel 01 3712 111, tražiti ginekološku ambulantu). Svakako, za taj specijalistički pregled morat predočiti pravilno ispunjenu uputnicu. Konzultacijski razgovor i pregled anesteziologa su potrebni jer omogućavaju pravovremenu pripremu za ovaj tip analgezije, isključenje nekih relativnih i/ili apsolutnih kontraindikacija za ovaj zahvat (poput iskrivljenja kralježnice, promjena na koži itd.) . Ukoliko prema sugeriranom učinite dogovor mislim da doista možete računati na ovaj tip obezboljenja porođaja u bilo koje doba dana, uz izuzetak ako se u bolnicu uputite prekasno (preveliki stupanj otvorenosti ušća) ili ukoliko je zbog neke druge medicinske indikacije potrebno učiniti operativno dovršenje porođaja. No , to su nepredvidive okolnosti koje se doista ne mogu planirati. Iskreno Vam želim što bezbolniji porod i svakako, zdravu i sretnu prinovu.