Povišeni Androstendion

dina_gina

Poštovani, imam 35 godina, 167cm/58kg. Jedna trudnoća/jedan porod.
Zdravlje dobro, nefrektomija jednog bubrega u djetinjstvu radi tumora, drugi bubreg redovno kontroliran. Ciklusi oduvijek neredoviti (30-45dana), ali dolaze u tim intervalima i zatrudnjela sam bez problema nakon 7 mjeseci. Na licu uvijek nekoliko prištića i u odrasloj dobi (nije ih bilo iskljucivo u trudnoći). UZV-om više puta utvrđeni blago mikrocistični jajnici. S obzirom na neredovit ciklus, ali i nekoliko jačih akni na licu, odlučila sam napraviti hormonski status. Za sad imam rezultate samo iz folikulinske faze (stitnjaca i PRG tek dolaze na red) kako slijedi:
-estradiol 142 pmol/L (ref 77-921) -LH 8.5 IU (ref 1.8 - 11.8) -FSH 6.8 IU (ref 3.0 - 8.1) -PRL 11.9. µg/L (ref 5.2 - 26.5) - Testosteron uk 1.3 nmol/L (ref 0.4 - 1.9) - Testosteron slob 14 pmol/L (ref 3.5 - 30) - Udio slob. T 1.1% (0.5-8.0) - SHBG 71 nmol/L (20-155) - Androstendion 21.4 nmol/L (1-12) - DHEAs 6.9 µmol/L (1-13)
GUK mi je uvijek od 4,9 do 5,8. OGTT u trudnoći (prije 2 godine) bio uredan, kao i štitnjača.
Znam da čekamo i druge nalaze, ali s obzirom da sam jako zabrinuta, molim Vas tumačenje ovako visokog androstendiona? Je li to zabrinjavajuće? Na kakve tegobe može upućivati? Manifestacije zasad uključuju manji broj akni na licu. Ispadanja kose ili dlaka na čudnim mjestima nema. Hvala, lp

Ivo Balenović, dr. med.

Androstendion je muški spolni hormon koji nastaje u nadbubrežnim žlijezdama te muškim i ženskim spolnim žlijezdama. Povišene vrijednosti idu uz sindrom policističnih jajnika (što je kod Vas ultrazvučno dijagnosticirano). Ukoliko trenutno ne planirate trudnoću savjetujem terapiju oralnim kontraceptivima antiandrogenog djelovanja.