Spotting 10 dan poslije menstruacije

lidija.p.

Poštovani imam 3 god.
Unazad 3 mjeseca dešava mi se spotting 10 dan poslije menstruacije.Prelazi od svjetlo smeđeg do svjetlo roza,nekad video tamno crveno.Traje 4 ,5 dana.
Nije to ništa obilno,oskudno je bude na donjem vešu i kad se obrišem.
Nemam bolova niti svrbeža.
Uplašena tom situacijom otišla sam na hitnu ,pregledali me Uzv te ustanovili nekakvo zadebljanje na maternici ,nisu sigurni ali sumnjaju na polip.
Dali su mi Duphaston 10 dan po 2.,da spoting nestane i da krene krvarenje nakon 10 dana
Popila sam 9 tableta dobila menstruaciju,uobičajeno kao i inače,..20.8-24.8 i jučer 29 .8(10 dan nakon M) mi se pojavi opet spotting svjetlo smeđ i blago roza.Zar on nije trebao nestat jer sam pila Duphaston ? Spolni odnos nisam jako dugo imala,T je isključena.Sad me opet strah neznam šta da radim,,
Svakako su mi preporučili otići na pregled kod svoje ginekologice.
Zbog čega je taj spotting prisutan već par mjeseci ,u plodnim danima?
Također kada imam taj spotting , rastezljivost i obilan iscjedak karakterističan za plodne dane potpuno nestane. Zbog čgase to dešava.Hvala

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, spotting krvarenje u vrijeme oko ovulacije je posljedica blagog pada razine hormona estrogena. Ovulacijsko krvarenje nije opasno i nije ga potrebno liječiti.

lidija.p.

Hvala na odgovoru
Premda sam pila Duphaston upravo zbog tog spottinga,nije li on trebao izostati makar ovaj mjesec?
Jer to mi se dešava zadnjih 4 mjeseca?
Dali možda u plodnim danima estrogen utječe ajmo reć na polip (ako ga imam,nisu mi sasigurnošću potvrdili) i zato se javlja spotting.
Ima još duphastona počnem li ga uzimati sada, za 9 dana ću procuriti te ću si ciklus skratiti sa 35 na 22 dana ,jer po pravilu zadnja M mi je bila 20.8.
Što mi je činiti?
Dali sačekati da spotting prođe sam od sebe kao i prošli puta nakon 4 dana ili da počnem piti Duphaston?
Možete li mi reći dali postoji kakva terapija ,izrazito za taj spotting nekakva kontracepcija ili slično
?
Hvala od srca

Ivo Balenović, dr. med.

Estrogen može spriječiti ovulacijsko krvarenje (Estrofem), dok Duphaston (progesteron) regulira ciklus, tj. davanjem Duphastona 'imitiramo' normalan ciklus u kojem se nakon ovulacije luči hormon progesteron. Nakon prestanka uzimanja Duphastona nastupa krvarenje.

lidija.p.

Hvala lijepo,reći ću svojoj doktorici da mi da da ovo što ste rekli.

Ivo Balenović, dr. med.

Nema na čemu.