Povišeni DHAEs

ena_10

Poštovani doktore,

Imam 32g, 2 godine pokušavam zatrudnijeti. Od pretraga sam obavila 3dUZV maternice i jajnika, spolne hormone (nisam ispitala progesteron u 2.fazi, prolaktin), kompletne hormone štitnjače. Svi ispitani hormoni su mi uredni osim DHAES: 7,8 a ref.interval je 0,6-7,2. U godini dana TSH mi je varirao- prvi put 3,64 (pila Euthyrox 25- 3 mj.nakon toga prestala) kontrolni 2,86, ovaj mj.1,29.
Mršava sam oduvijek (164cm i 47 kg) što prepisujem brzom metabolizmu, imam blagi hirzutizam na prsima, trbuhu, leđima i nadusnici, pojačano se znojim pogotovo u stresnim situacijama, osjetim i gušenje u vratu.

Mislite da bih trebala detaljnije ispitati funkciju nadbubrežne žlijezde ili možda neke druge pretrage koje bi ukazale na uzrok neplodnosti? Planiram također obaviti HSG.

Nalaz hormonasad3.dan ciklusa)
TSH 1,29 (0,55-4,78)
AMH 25,2 (0,5-52,5)
LH 5,4 (2,1-10,9)
FSH 7,0 (3,9-8,8)
Estradiol 200 (99-448)
Progesteron 2,2 (0,5-3,1)
slobodni testosteron 4,8 (0,7-9,9)
testosteron 1,9 (0,3 -2,6)
DHAES 7,8 (0,6-7,2)
Androstendion 10,3 (0,7-12,9)
SHBG 56,0 (18,2-135,5)
FAI 3,4% (0,7-10,9)

Štitnjača
T4 83,5 (62-150)
hTgAt <1,0 (<4,1)
TPO-At <1,00 (<5,61)

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, nalazi hormona su Vam u granicama normale, osim DHEAS koji je blago povišen. Nalazi Vaših hormona jajnika i hipofize ne govore u prilog policističnih jajnika. DHEAS je hormon nadbubrežne žlijezde koji sudjeluje u sintezi ostalih hormona (estrogena, progesterona, testosterona, kortizola). Povišene vrijednosti mogu uzrokovati pojačanu dlakavost i akne. Savjetujem da odredite progesteron u drugoj fazi ciklusa da se utvrdi imate li ovulacije. HSG će pokazati anatomiju i prohodnost maternice i jajovoda. Pretpostavljam da je suprug napravio spermiogram.

ena_10

Poštovani doktore,

molila bih Vas da mi odgovorite je li progesteron u 2. fazi ciklusa u redu?
Rezultat: 44nmol/L
Ref. interval u luteinskoj fazi <22

I zanima me mogu li dijagnostičkom histeroskopijom utvrditi prohodnost jajovoda? Čitala sam da HSG ponekad može dati lažne rezultate. Koja pretraga za ispitivanje prohodnosti jajovoda je natočnija: HSG, Sono HSG, SIS (saline infusion sonohisterography)?

Hvala na odgovorima.
S poštovanjem,
Ena

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, vrijednosti progesterona su uredne, što znači da je bila ovulacija. Dijagnostičkom histeroskopijom mogu se vidjeti samo maternična ušća jajovoda, a ne može ih se prikazati u cijelosti. Sve ove metode koje navodite su podjednako efikasne u ispitivanju prohodnosti jajovoda.

katarina@

Poštovani doktore,

Koliko je ozbiljna vrijednost DHEAS-a 11.65.
Postoji li terapija za snižavanje navedenog hormona, ako postoji koliko je vremenski potrebno da se hormon unormalizira uz odgovarajuću terapiju?

Hvala unaprijed
Lp

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, vrijednost DHEAS-a je nešto iznad granice normale. DHEAS je hormon nadbubrežne žlijezde koji sudjeluje u sintezi ostalih hormona To može ukazivati na sindrom policističnih jajnika. Savjetujem analizu svih hormona.

jasminbg

Poštovani doktore,

Uradila sam analizu polnih hormona i hormona nadbubrežne žlezde, zbog pojačane maljavosti i problema sa opadanjem kose. Polni hormoni su u granicama referentnih vrednosti, kao i DHEA - S, androstendion, kortizol osim DHEA hormona 16, gornja granica 9.

Interesuje me da li postoji terapija za snižavanje gore pomenutog hormona?

Unapred zahvalna,

Jovana.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, prema onome što ste naveli preporučio bih terapiju kontraceptivima koji imaju antiandrogeno djelovanje (Axira, Diane).

Niki1985

Poštovani doktore,
molila bih vas mišljenje vezano za nalaze, vađeno 5. dana ciklusa.
LH 10 (2,4-12,6 fol.faza)
FSH 5 (3,5-12,5 fol.faza)
ESTRADIOL 116 (DO 854 fol.faza)
TESTOSTERON UKUPNI 2,0 ( DO 1,7)
TEST.SLOB 0,9 (0,7-2,2)
SHBG 89 (32-128)
DHEAS 16,02 (2,68-9,23)
ANDROSTENDION 8,5 (1,0 – 11,5)
PROLAKTIN 548 (102-496)
PROLAKTIN NAKON TALOŽENJA 443 (75-381)
ANTI MULLEROV H. 53 (4,1-58)
KORTIZOL 614 (133-537)
INZULUN I 13,1
INZULIN II 145,8
GLUKOZA NATAŠTE 4,8 (MANJE OD 7,0)
TEST ORALNE PODNOŠLJIVOSTI GLUKOZE 7,6 (poremećena glikemija natašte, manje od 7,8)
CRP 2,2 (MANJE OD 5)
FERITIN 88 (4,6-204)
TSH 2,221 (0,35-4,94)
FT3 5,7 (2,9-4,9)
FT4 13,4 (9-19)
ANTI TPO 2,5 (DO 5,6); ANTI TG 29,9 (DO 4,1)

Kontracepciju ne koristim. Ne pušim, ne pijem, poroda ništa. 34 godine. Ne uzimam nikakvu terapiju, osim dodataka prehrani.
Simptomi=opadanje kose, blago debljanje oko područja trbuha, ciklusi svakih 29-33 dana. Ciklusi su oskudni 1-2 dana. UZV janjnika uredu, UZV štitanjače uredu uz blage/minimalne promjene. Prije 3 mjeseca imala jedan operativni zahvat.
Hvala.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, kod Vas su povišene vrijednosti testosterona, kortizola i DHEAS - (dehidroepiandrostendion-sulfata). DHEA-S je steroidni hormon koji nastaje u nadbubrežnoj žlijezdi iz kolesterola. Iako mu je androgena aktivnost slaba, on se može metabolizirati u androstendion i testosteron koji direktno uzrokuju hirsutizam i virilizam. Kortizol je hormon kojeg luči kora nadbubrežne žlijezde a koji utječe na mnoge organe i sustave u našem organizmu. Bazalna razina kortizola iznad referentne vrijednosti ukazuju na prisustvo Cushingovog sindroma. Savjetujem pregled endokrinologa.