Pre par retard

Sretna

Poštovana doktorice,

Trenutno sam u 30tom tjednu prve trudnoce. Na zadnjem gin. pregledu doktor mi je prepisao terapiju Pre par retard kapsulama 3x1 i Ormidol 50 mg 1x1 ? Ne osijecam nikakve kontrakcije, ali beba izgleda lezi jako nisko, a imam i laganu upalu (gljivice i enterokok) koju lijecim Geonistinom i Penbritin kapsulama. Za sada nema znakova prijevremenog otvaranja.

1. Molim Vas za savjet u koje doba dana (na koji nacin) je najbolje uzimati Ormidol , s obzirom da njega trebam piti samo jednu tabletu a Pre par 3 dnevno. Napominjem da jos nisam zapocela s terapijom pa ne znam kako cu reagirati na Pre par.

2. Da li je moguce da ja ne prepoznajem kontrakcije, nego da ih mijesam s pokretima bebe (manifestiraju se na razlicite nacine - od lupkanja na jednom mjestu ili neceg kao mjehurici pa do "setnje" cijelog trbuha).

Unaprijed zahvaljujem na odgovoru

S.

Doc.dr.sc. Sanja Kupešić

Poštovana,
Terapija tokoliticima indicirana je isključivo ako se dokaže povećana aktivnost maternice metodom elektromiografije ili tokografije. Ista terpija može se ordinirati kod otvorenosti materničnog grlića koja se može dokazati ginekološkim pregledom i/ili ultrazvučnim pregledom. Nakon uvida u rezultate pretraga liječnik će uvesti terapiju koju smatra indiciranom te Vam ne mogu odobriti promjenu terapije putem telekonzultacije. Vrlo je važno potrošiti antibiotike i lokalnu terapiju s obzirom na registriranu infekciju koja može također uvjetovati povećanu kontraktibilnost maternice. Na drugo pitanje s teškoćom Vam mogu odgovoriti jer su pokreti djeteta neritmični na različitim mjestima dok su kontrakcije najčešće ritmične i uvjetuju otvrdnuće maternične stijenke i trbuha što se može lako osjetiti opipom trbušne stijenke.