Predmenopauza

valek

Poštovani, imam 46 godina. Unazad godinu imam recimo redovite cikluse uz to da svakih 3 mjeseca imam krvarenje 15.dan.Prije toga bilo je perioda da su izostajali po 2 ili 3 mjeseca. Zadnja menstruacija je bila 9.7. pa 24.7.nešto poput smeđeg iscjetka oko 5 dana. Sada imam vec 12- ak dana sve simptome kao da ću dobiti krvarenje no ne događa se( bolovi u donjem trbuhu, križima).
Trudnoću isključujem obzirom na upotrebu kondoma .
Zadnji put sam bila kod ginekologa 29.6.i sve je bilo uredno- UZV i Papa test.
Ne znam da li da opet odem ginekologu.
Molim savjet. Hvala.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, krvarenja oko sredine ciklusa su vjerojatno ovulacijska. U Vašoj dobi za očekivati je da će se ciklusi poremetiti. Možete uraditi hormonski status.

valek

Poštovani,
bila sam kod ginekologa koji mi preopisao Utrogestan tablete dvije tablete navečer 10 dana. Zadnje dvije sam popila u petak 17.9.i krvarenja još nema. Napravljen je i UZV koji je u redu osim ciste na lijevom jajniku. Koliko je potrebno čekati krvarenje i da li ono možda ni neće nastupiti?!
Također moram napraviti hormonski status između 4.i 8.dana ciklusa.
Hvala.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, do krvarenja bi trebalo doći unutar tjedana dana.

valek

Poštovani,
7.dana ciklusa napravila sam hormonski status i nalazi su sljedeći;
estradiol- 43.41
LH - 30.78
FSH- 34.93
DHEA-S - 2.20
Molim Vaš komentar. Hvala.
Pozdrav.

Ivo Balenović, dr. med.

Ako je vrijednost FSH izražena u IU/L, radi se o prestanku funkcije jajnika (menopauza).

valek

Poštovani,
zadnje krvarenje sam imala 24.9. uz pomoć utrogestana. Zadnji utrogestan sam popila 18.10.i nema krvarenja. Ginekologinja mi je rekla da ukoliko ne prokvarim do danas da opet počnem s progesteronima dok ne dobijem krvarenje. Koje su prednosti, a koji nedostaci obzirom na ovakvo zapravo forsiranje krvarenja i do kada tako obzirom na 46 godina? Najviše me brine utjecaj hormona na fibroadenom koji pratim i koji je u involuciji s tim da je ginekologinja rekla da ćemo u nekom trenutku ubaciti i estrogene. Hvala.

Ivo Balenović, dr. med.

Ovisno o debljini sluznice maternice određuje se terapija. Ako više nema ovulacije i posljedičnog lučenja progesterona, ali jajnik još proizvodi estrogene, daju se gestageni (progesteron) kako bi se izazvalo krvarenje (odbacila sluznica na koju djeluje samo estrogen). Ako je funkcija jajnika potpuno prestala (tj. ne proizvodi se više niti estrogen) daje se kombinacija estrogena i progesterona (hormonsko nadomjesno liječenje).