Preeklampsija

Lucky29

Poštovani, trudna sam 13+5. Danas mi je mjeren tlak na ginekološkom pregledu i i iznosio je 140/80. Također, provjerom mokraće trakicom nadjeno je nešto bjelančevina u mokraći. Prije tjedan dana analizom prve jutarnje mokraće nisu nadjeni proteini. Postoji li sumnja na preeklampsiju?

Pitala bi Vas još i sljedece: prilikom mjerenja huhalnog nabora izračunano je da je plod po crl za 6-7 dana manji u odnosu na računanje prema zadnjoj mjesečnici. Danas sa 13+5 (po uzv 12) izmjeren je BDP glavice 19.7 mm. Je li to premalo?
Hvala
Lijep pozdrav!

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, BPD odgovara za 12 tjedana trudnoće. Važno je da je uredan porast ploda, a odstupanja u biometirji su uvijek prisutna. Trudnoća je još premala da bi se moglo govoriti o preeklampsiji. Tek iza 22. tjedna trudnoće povišeni krvni tlak može biti uzrokovan trudnoćom.

Lucky29

Poštovani,
Pogresno sam napisala: po zadnjoj mjesečnici je 13+5 a po ultrazvuku 12+5 ili 6. A bpp je 19,7 mm.
Hvala
Lijep pozdrav

Ivo Balenović, dr. med.

To je sve unutar normalnih granica. Ultrazvučna mjerenja ne mogu biti 100% točna, a 2 milimetra odstupanja ništa ne znače.

Lucky29

Poštovani, sada sam trudna 22 tjedna te je na svakom pregledu tlak 140/70 ili 80. Na testu trakicom nekad proteina u mokraći nema a nekad kao i ovaj zadnji put ima nešto malo. Upućena sam na urinokulutru koja je do sada bila uredna. Ima li po vašem mišljenju još nešto što bi mogla učiniti kako nebi došlo do preeklampsije? Za sada nisam dobila nikakvu terapiju osim regulirati prehranu.
Hvala
Lp

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, nema razloga da bi došlo do preeklampsije. Potrebne su redovite kontrole. Ukoliko bi vrijednosti tlaka rasle iznad 140/100 uvesti će se terapija.

Laurica89

Postovani...imam babu staru 10 mjeseci ...sada Sam Lenovo trudna,u 6 mjesecu Sam trudnoce...u prvoj trudnoci Sam dobila preeklampsiju u 37 tjednu...imala sam tlak 165 sa 110,proteine u urinu i jako natecene noge...porod je i induciran i sve je na kraju proslo ok...kolika je mogucnost da je dobijem u ovoj trudnoci?sada sam 26 tjedan.zadnji put na pregledu tlak je bio 140 sa 100 ali valjda od straha..nije bilo proteina u urinu...kod kuce kad mjerim tlak je sve ok.nekad mi se malo zavrti..pijem tablete i za zeljezo...da li postoji prevencija da se ponovo desi preeklampsija i koliko je ona zapravo opasna?hvala na odgovoru

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana ne može se unaprijed znati da li će i u ovoj trudnoći doći do povišenja krvnog tlaka. Potrebne su redovite kontrole i ukoliko će biti potrebno uvesti će se antihipertenzivna terapija. Dok je krvni tlak pod kontrolom ne postoji opasnost niti za Vas, niti za dijete.