prekoncepcijske pretrage

Ivana

Poštovana dr. Kupešić,
Postavila sam pitanje svom ginekologu o tome koje bih trebala napraviti pretrage prije planirane trudnoće .On mi je odgovorio samo ultrazvuk i papa-test,a na moje pitanje zar ne bi tu trebalo još i dodati briseve na aerobe i anaerobe on je odgovorio da ne treba jer su mi prethodni papa-testovi besprijekorni i da ako bude i ovaj takav da onda nema potrebe za brisevima.Je li u pravu ili bih trebala inzistirati na brisevima?

Doc dr. sc. S. Kupešić

Poštovana,
Brisevi se u pravilu čine kod pacijentica koje imaju podatke o prethodno preboljeloj upali male zdjelice, javljaju subjektivne tegobe (iscjedak, bolnost, svrbež ili peckanje u genitalnoj regiji i sl), imaju odstupanje u Papa nalazu ili ukoliko se neplodni bračni par uključuje u postupke pomognute oplodnje.