prelazak na druge pilule

:D:D

Pozdrav,

Muči me jedna stvar a nisam uspjela naći odg. niti u jednoj temi. Ugl. moja ginekologica mi je prepisala cerazette kao sredstvo kontracepcije. To su mini pilule koje se piju cijelo vrijeme i za vrijeme menstruacije. Pošto mi nikako nisu odgovarale zatražila sam novi recept za yasmin na koji mislim početi koristiti. Ginekologica mi je rekla da popijem ovu kutiju cerazetta do kraja te da napravim pauzu od sedam dana pa da onda počnem uzimati yasmin. Nije mi jasno zašto? Znam da su Cerazette pilile s kojima se ne radi pauza, i uostalom na uputstvima za yasmin piše da se sa prelaska sa progeteronskih tableta na yasmin, yasmin samo počne uzimati slijedeći dan nakon što prestanemo uzimati stare tablete. Trebam li dakle raditi pauzu od sedam dana???

Hvala

Dejan Šakoronja, dr. med.

Poštovana, nakon Cerazetta se ne treba raditi pauza nego kad popijete 28 tableta u pakiranju odnah drugi dan dakle bez prekida nastavite sa Yasmin tabletama.

Serendipity

Poštovani,

prije 4 mjeseca bila sam na pilulama Lindynette 20 (6 mjeseci ukupno ) koje su mi odgovarale,nisam čak imala ni vrlo česte navedene simptome no počele su me noge boljeti svaki dan i uhvatili bi me valovi vručine pa hladnoće,povremeno ubraznije kucanje srca pri mirovanju a kamoli hodanju...malo prije nego što sam ih prekinula piti imala sam i viši tlak 140/90 (inače imam niski ili normalan).Poslana sam na vađenje hormona štitnjače no bili su u redu.Svi krvni nalazi prije uzimanja su bili u redu.Imam 22 godine.Obiteljska anamneza: otac je srčani bolesnik a majka je imala rak dojke.Stoga je moje pitanje da li biste mi preporučili da pijem Cerazette pilule?

Unaprijed hvala!

Dejan Šakoronja, dr. med.

Poštovana, navedeni preparati su tzv. milin pill, gestageni preparati. Ako zaista imate navedene smetnje, savjetujem svakako promjenu pilula u navedene.

Kety_bac

Pozdrav ,

Ginekolog mi je prepisao Yaz kontracepciju isključivo zbog policističnih jajnika i izostanka ovulacije . Počela sam koristiti prvi dan ciklusa.Sad pijem već 10. dan nakon ciklusa i jos uvijek primjećujem krvavi iscjedak i uz to bol u grudima. Da li je to uobičajeno ili ne bi smjela uzimati te tablete ?

Hvala

Dejan Šakoronja, dr. med.

Uobičajno je ne brinite. Nastavite dalje uzimati pilule prema propisanoj shemi.

Lubenicaimango

Postovani,
presla bih sa Jasmin pilula na Novinete, da li to smem da ucinim nakon sedam dana pauze? U uputu pise ovako "Možete početi uzimati Yasmin filmom obložene tablete dan nakon uzimanja posljednje tablete iz prethodnog pakiranja, što znači da nema stanke. Ako pakiranje sadrži i neaktivne tablete, možete početi s uzimanjem Yasmin filmom obloženih tableta dan nakon posljednje aktivne tablete (ako niste sigurni, pitajte liječnika ili ljekarnika).", znaci nakon 21 pilule se pije odmah sledece pakiranje novih pilula, pa tek onda pauza? a posle 7dana ne sme jer nece biti zastite ili?

Lubenicaimango

Tj. moje pitanje je da li mogu nove pilule da pijem odmah po zavrsetku kutije starih, a mogu i nakon 7 dana pauze?

Lubenicaimango

Sa Jasmina na Novinete

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, kod prelaska na nove kontraceptive ne radi se pauza. Nakon zadnje aktivne tablete počnite s novim kontraceptivima..

Lubenicaimango

A posto sam vec napravila pauzu, ako sada krenem sa Novinetama umesto sa Jasminom sta bi se desilo? Smanjena zastita, nece nastupiti sledeca menstruacija, spoting?

Lubenicaimango

I da li je normalno da menstruacija i na pilulama krece kao i bez njih, ljuscenjem zutog tijela, odnosno, crvenkastim sekretom, pa tek posle dan krene krvarenje?

Ivo Balenović, dr. med.

Neće se ništa desiti. Krvarenja kod žena koje uzimaju oralnu kontracepciju su oskudnija i kraće traju. Kod žena koje koriste oralnu kontracepciju nema ovulacije, pa zato nema niti žutog tijela.

Lubenicaimango

Hvala. Inace mi je ovo prva kutija, ide krv sada, ali bas slabo. Da li ce zastita biti smanjena s obzirom na to da cu sa Jasmina posle pauze od 7 dana preci na Novinete? Znam da sam trebala odmah nastaviti sa Novinetama u tom prvom ciklusu i da se tako piju, ali me je mucio i spoting pa sam jedva cekala pauzu.

Ivo Balenović, dr. med.

Zaštita neće biti smanjena.

Lubenicaimango

Postovani, u cemu ce onda biti razlika ako se druge budu pile u kontinuitetu sa prvim kako pise u uputstvu, u odnosu na to kako cu sada da ih pijem posle 7 dana pauze od prvih?

Ivo Balenović, dr. med.

I Novynette i Yasmin se uzimaju po istoj shemi. 21 dan + 7 dana pauze, tako da zaštita neće biti smanjena. Žena mora početi uzimati druge kontraceptive najbolje dan nakon zadnje aktivne tablete, ali najkasnije dan nakon uobičajene stanke ili razdoblja primjene placebo tableta njezinog prethodnog kontraceptiva.

Lubenicaimango

Zbog problema sa nodusom na stitnoj zlezdi lekar mi je preporucio da pijem neku biljnu mesavinu koja ima u sebi 10ak biljaka, izmedju ostalog i kantarion. Interesuje me da li moram koristiti dodatnu zastitu tokom uzimanja tog caja i posto ga pijem u ciklusu od 3 meseca da li je neophodna zastita i kad budem pravila pauzu sa cajem? Da li postoje neke pilule na koje ne deluje kantarion?

Ivo Balenović, dr. med.

Kontracepcijska učinkovitost neće biti smanjena. U biljnoj mješavini je premala koncentracija kantariona.

Lubenicaimango

Pardon, 8 biljaka ukupno. Znaci ni tada?