Problem

Iva

Pijem pilule Triquilar već jedan ciklus i u vezi s njima sam se već nekoliko puta javljala na forum. Sve sam popila u isto vrijeme, i imam ih još nekoliko u kutiji. Pijem ih dosta kasno (23.30) pa većinom ne idem na WC nakon što ih popijem, osim jednom kad sam imala normalnu stolicu 1,5 h nakon toga. Malo sam zabrinuta zbog toga jer imam vrlo brz metabolizam ( npr. često imam potrebu ići na WC već 5,10 minuta nakon obroka) pa me zanima je li moguće da pilula taj put nije bila probavljena, i općenito, može li normalna stolica neposredno nakon uzimanja pilule nešto promijeniti. Također mi se nekoliko puta povraćalo i imala sam mučnine.
No zapravo, iako je sa pilulama i njihovim uzimanjem vjerojatno sve u redu, moj problem je malo dublji. To je jedan paničan, gotovo manijakalan strah od trudnoće. Još sam uvijek djevica i to me pitanje trudnoće oduvijek sprečavalo u opuštanju. Mislim da nije stvar u spremnosti jer se ja i moj partner odlično razumijemo u svakom pogledu, do ovog koraka smo došli polagano, imam svu potrebnu pažnju i ljubav...Ali mene je strah... Iako bih to zaista željela i bit će mi jako žao ako budem morala zbog panike propustiti... Ali opet, znam koliko ću se kasnije, do kraja nove kutije brinuti

Doc.dr.sc. Sanja Kupešić

Poštovana,
Opisani problem vezan uz defekaciju nakon primjene oralnih kontraceptiva ne treba Vas zabrinjavati jer nipošto ne utječe na resorpciju preparata i sigurnost oralnih kontraceptiva.
Što se tiče problema vezanog uz strah od trudnoće, mislim da je s obzriom na primjenu oralnih kontraceptiva Vaš strah psihogeno uvjetovan. Nadam se da ćete taj strah uz pomoć pažnje i ljubavi Vašeg partnera uspješno savladati, a ukoliko se to neće dogoditi savjetovala bih da se obratite nekom od cenatara za planiranje porodice u sklopu kojeg djeluje i psiholog s područjem interesa iz seksologije.