Problem

Ivana

Poštovana doktorice,mom suprugu je kod određivanja spermiogram ustanovljena morfologija-30%normalnih.MolimVas da mi odgovorite koja je donja granica u postotku da se to još uvijek smatra normalnim nalazom i kakav je uobičajan normalni nalaz(koliki % normalnih spermija),te na koji način se to može popraviti?

Doc dr. sc. S. Kupešić

Poštovana,
Ovakav nalaz suprugova spermiograma teško je interpretirati jer nedostaju neki drugi važni detalji (naime normalan nalaz spermiograma bio bi najmanje 50 do 60% pokretnih spermija normalne morfologije) Nedostaju podaci o volumenu ejakulata (1.5 do 2 ml), broj spermija u ejakulatu (koliko je broj spermija po ml) i sl. Naime, ustanovljeno je da je mogućnost oplodnje mala ukolikoje broj sermija manji od 20 mil po ml . Ipak, moram Vas uputiti da samo jedan nalaz spermiograma ne može govoriti o smanjenoj oplodnoj sposobnosti muškaraca, te da biste trebali imati najmanje tri nalaza u razmacima od najmanje sedam dana, te da bi vrijeme apstinencije trebalo biti barem tri dana.