problem

anita

Poštovana dr. Kupešić,
moja prijateljica je trudna 15 tjedana. U 11-om tjednu trudnoće u povijesti bolesti naveden je pojam 'amniotic band'. Možete li mi pobliže objasniti o čemu se radi.
Unaprijed zahvaljujem na odgovoru.

Doc.dr.sc. Sanja Kupešić

Poštovana,
Termin "amniotic band syndrome" ukazuje na promjene koje mogu biti uzrokovane pritiskom plodovih ovoja na fetalne strukture, te se kao posljedica mehaničkog pritiska mogu javiti lezije ekstremiteta, od manjih kozmetskih defekata, pa sve do amputacija. Dijagnoza se postavlja isključivo ultrazvukom, te bi se u slučaju sumnje na ovu pojavu Vaša prijateljica trebala uputiti na detaljnu ultrazvučnu kontrolu u centar specijaliziran za područje perinatalne medicine i ultrazvučne dijagnostike gdje će joj se dati detaljne smjernice za daljnje praćenje trudnoće.