Progesteron

Anja55

Poštovanje,imam zdravo dijete od 2godine i medikamentni pobačaj u februaru ove godine u 6oj nedelji (hormon Beta HCG se prestao duplirati pravilno).
Radila sam sve moguce nalaze nakon pobacaja,svi su u redu.
Medjutim imam neredovne cikluse posle prvoga porodjaja,pijem INOFOLIC prasak,evo par mjeseci po preporuci endokrinologa,i prvih mjeseci sam dobijala redovno od kad sam krenula sa inofolicom,sada opet kasni( da napomenem hormoni su uvijek bili u granicama,ultrazvuk u redu).Radimo na bebi,mene zanima sta raditi jer progesteron je nizak radila sam ga po preporuci ginek.3 dan ciklusa kad je bio 1.8, i 21dan kad je bio samo 0.9 (sto znaci da nije bilo ovulacije) to je bilo prije 10ak dana,a kasni vec nedelju dana sada,i s obzirom da koristim i trakice za O ne pokazuju ni da je kasnije bila ovulacija Zahvaljujem.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, budući da radite na djetetu, a nemate redovite ovulacije, savjetujem da u dogovoru s Vašim liječnikom pokušate indukciju ovulacije Klomifenom.

babylips83

Postovani dr, ginekologica mi je u martu dijagnosticirala mikrocisticne jajnike, s tim sto imam redovite cikluse na 27-28 dana, koji su po njenom misljenju posljedica insulinske rezistencije. Uradila sam nalaze hormona i OGTT nakon toga i ispostavilo se da imam IR. Zatim sam otisla kod endokrinologice koja mi je savjetovala novi rezim ishrane i fizicku aktivnost, kao i kapi vitamina D jer imam insuficijenciju i Selen+Zink kao suplemente za stitnjacu. Dala mi je da ponovim rezultate hormona, izmedju ostalog i da uradim progesteron 21 i 23 dan ciklusa. Mozete li mi reci da li su ovi rezultati dobri, odnosno da li se ovulacija spontano desava, jer sam kod nje narucena tek kada zavrsim sve pretrage a to je za nekih 10 dana? Imam 24 godine.

Napomena: progesteron sam radila 22 i 24 dan jer je 21 dan ciklusa bila nedjelja pa laboratorija nije radila.

22 d.c.: 51,4 - Ref. vrijednosti - folik. faza 0,6-4,7
ovulac. faza 2,4-9,7
lutealna faza 5,3 - 86,0

24 d.c.: 46,5 - Ref. vrijednosti - folik. faza 0,6-4,7
ovulac. faza 2,4-9,7
lutealna faza 5,3 - 86,0

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, vrijednosti progesterona pokazuju da je u ovom ciklusu bila ovulacija.