Progesteron

Anja55

Postovani,
pila sam 5 dana 2x1 utrogestan radi izazivanja ciklusa,po preporuci ginekologa,zavrsila sam ga u srijedu.
Posle koliko dana obično po prestanku utrogestana dođe do ciklusa?
Dan posle toga tj.u četvrtak sam bila na ultrazvuku dr je napisao u izvještaju nešto kao cista žutoga tijela i endometrijum 14mm.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, menstruacija dolazi u pravilu 2 do 3 dana nakon prestanka, ali može proći i više (do tjedan dana). Žuto tijelo znači da je na tom jajniku bila ovulacija, a debljina endometrija je primjerena tome. Nakon menstruacije ono nestane.

Anja55

Zahvaljujem.
Da li to žuto tijelo može biti i od vodene ciste koja je nastala bila u ovome cikluse 30mm je bila i dr je rekao u četv.na ultrazvuku da je nema više?

Ivo Balenović, dr. med.

Žuto tijelo nastaje od folikula nakon ovulacije. Folikul je cistična tvorba u kojoj se nalazi jajna stanica i promjera je oko 25 mm. Ultrazvučno on izgleda poput vodene ciste.

Anja55

Jasno,hvala na pojašnjenju.
5.dan mi je od prestanka utrogestana i još ne nastupa,imate li neki savjet ukoliko ne nastupi menst.uskoro?

Ivo Balenović, dr. med.

Trebalo bi uraditi analizu hormona, i eventualno pokušati s oralnim kontraceptivom izazvati krvarenje. Ali prema nalazima (debljina endometrija 14 mm) krvarenje će nastupiti. Naravno, prije svega treba isključiti trudnoću.

Anja55

Hormoni su uvijek bili u redu svi.Zadnji put sam radila u decembru,2019.godine....

Ivo Balenović, dr. med.

Da li postoji mogućnost trudnoće?

Anja55

Imam neredovne cikluse pa zato sam i uzimala utrogestan,jer ne dobijem i po 2mj...
Što se tiče trudnoće,da radimo na tome,al nemam nikakve simptome iste (u prošloj sam trudnoći imala npr odmah na početku jako bolne grupi,pospanost i prije saznanja),sada ništa a i u četvrtak na ultrazvuku doktor ništa nije vidio bez ono što sam napisala...
Al već sam imala 1 izazivan ciklus prije par mjeseci i nastupila je menst.posle par dana,sada ništa..

Anja55

Ne znam da li ta vodena cista ukoliko ipak nije pukla moze da utice na to,i ako s uzimala utrogestan.
Ali nalazi su svi ok,rađeni baš zbog neredovnih ciklusa posle prvoga porođaja.

Ivo Balenović, dr. med.

Na endometrij debljine 14 mm trebala bi nastupiti menstruacija nakon terapije. Vodena cista ne bi trebala biti problem. Ne znam zašto je nema, ako su vam hormoni u granici normale.

Anja55

Hvala doktore na svakome objasnjenju.
Samo jos jedno pitanje imam,posto ciklusa jos nema,da li moze biti i ako sam pila utrogestan i zavrsila s njim prije 8dana za izazivanje ciklusa,da to žuto tijelo (objasnili ste da je to od ovulacije) još uvijek drži progesteron visoko i da ću dobiti 14 dana od toga dana kad je bila ovulacija?
Bez obzira što sam pila utrogestan i prestala,al da žuto tijelo još uvijek drži progesteron,da zato ne dobijam?
Veliki pozdrav i još jedno veliko hvala.

Ivo Balenović, dr. med.

To je teoretski moguće. Dva tjedna nakon ovulacije menstruacija mora nastupiti.