Sekundarna neplodnost

Nektar

Pozdrav, imam trogodisnju kcerku, zaceta bez problema, u prvom ciklusu, ali pred ocekivanu menstruaciju, znam to skoro pa sigurno iako mi je cudno. Nakon poroda sam dugo dojila, prestala prije 8 mjeseci. Prva menstruacija je bila nakon 9 mj od poroda, pa sljedeca sa 14 mj. Nakon toga su bile relativno redovne, ciklus mi je i prije trudnoce bio 30 dana. Nakon prestanka dojenja, ciklusi su se opet poremetili, a mi smo htjeli drugu bebu. Uvijek sam se nadala trudnoci, ali bi menga uvijek dosla, no sad su ciklusi bili 35 dana otprilike, jedan je cak i preskocio. Kod ginekologa sam bila, on smatra da je sve uredu, da nema prepreka za zacece i da treba da se opustim. Meni je vec 31 godina, i nije mi se bas lako opustiti. Vec 6 mjeseci, nista. Ciklusi su sada na 32 dana, zadnja dva. Maternica je ostala veca nakon poroda, nije se vratila skroz, ginekolog kaze da to ne smeta. Ima malo slobodne tecnosti u Douglasu, no to sam imala i prije prve trudnoce. Ali tada sam svoje ovulacije osjecala, sada vise ne, kao da ne poznajem svoje tijelo. Lijecnik je misljenja da pokusamo jos par mjeseci, a onda Clomifen. Mene to ne opterecuje u smislu da mora sada i odmah, ali ne bih da gubim vrijeme u praznom hodu, radije bih da otkrijem problem s kojim se trebam suociti. Imate li savjet, koji bi bili ispravni koraci?

Unaprijed zahvalna,

Anica

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, prvo neka suprug uradi spermiogram. Broj, koncentracija, morfologija, viskoznost spermija je vrlo promjenjiva.