progesteron

Ivy

Poštovana dr.Kupešić,

zanima me da li bi i kada bilo nuzno provjeriti razinu progesterona budući da mi je razina progesterona kod utvrđivanja trudnoće ( na 32.dan ciklusa ) bila 25,41 i imali razloga za zabrinutost?
Sada sam trudna 7 tjedana i trosim utrogestan vaginalno do sada 3x2 od ovog tjedna 3x1.Prvih tjedan dana nakon otkrivanja trudnoće do prvog pregleda pila sam dabroston 2x1.

Srdačan pozdrav,

Ivy

Doc.dr.sc. Sanja Kupešić

Poštovana,
Ovaj nalaz progesterona smatra se normalnim za tako ranu fazu trudnoće. Vaš liječnik radi dodatne sigurnosti propisao Vam je progestagensku terapiju (Dabroston, Utrogestan) koji se pacijenticama u kojih se radi o visoko rizičnoj ranoj trundoći ovi preparati rutinski savjetuju. Prema tome, primate primjerenu terapiju (vaginalne pripravke Utrogestana) i vjerujem da će daljnji ultrazvučni i ginekološki pregledi pokazivati primjereni razvoj trudnoće.