progesteron

Milena

Postovana doktorice Kupesic,
ginekolog me je poslao da izvadim nalaz progesterona 21 dan ciklusa. Rezultat nalaza je 10,51. Molim Vas, mozete li mi objasniti sto to znaci?
Ujedno Vas molim da mi objasnite sto znace sljedece vrijednosti, a koje se nalaze na nalazima progesterona:
folikularna 0 - 5
lutealna faza 3,5 - 67
postmenopauzal 0 - 4.4
trudnoca 1 trim. 23 - 137
trudnoca 2 trim 67 - 343
trudnoca 170 - 933.
Molim Vas mozete li mi navesti kolika treba biti vrijednost progesterona 21 dan ciklusa da bi se znalo da postoji ovulacija.
Puno Vam hvala.

Doc.dr.sc. Sanja Kupešić

Poštovana,
Vaš nalaz progesterona u lutealnoj fazi ciklusa (21. dan m. ciklusa) govori u prilog vjerojatnog anovulacijskog ciklusa. U to vrijeme vrijednost ovog hormona trebala bi premašiti vrijednost od 25. Ipak savjetovala bih da učinite određivanje FSH,LH, E2 i Prl između 3. i 8. dana menstruacijskog ciklusa kako bi se procjenio stupanj ovarijske rezerve i isključilo postojanje hipereprolaktinemije. Po potrebi Vaš će Vam liječnik savjetovati ultrazvučno praćenje ovulacije.