prolaktin

Anja

Postovana doktorice Kupresic,

ja imam mikroadenom na hipofizi ustanovljen prije 4 godine,od tada nikako ne moze da se dovede u normalno stanje.Tri godine sam uzimala Bromergon sada uzimam Dostinex i cijelo vrijeme od tada prolaktin poslije izvjesnog vremena dodje u normalu ali po prestanku uzimanja terapije ponovo se vrati na prvobitno stanje cak se poveca i do 10 puta.Zanima me da li postoji nacin rjesavanja ovog problema s obzirom na anovulacijske cikluse i moje zelje da zatrudnom.
Jos jedno pitanje-da li su anovulacijski ciklusi uvijek povezani sa visokim prolaktinom?
Unapred hvala.

Doc dr. sc. S. Kupešić

Poštovana,
Hiperprolaktinemija uzrokovana mikroadenomom hipofize uzrokom je anovulacije u Vašem slučaju, te se treba pokušati liječiti medikamentozno. S obzirom na Vašu dob bilo bi uputno učiniti CT ili NMR glave kako bi se procjenila veličina lezije, te konzultacija endokrinologa, a po potrebi neurologa/neurokirurga - ukoliko se ustanovi porast lezije tijekom ovog četverogodišnjeg intervala. Liječenje Vašeg poremećaja u direktnoj je ovisnosti s ev. promjenama veličine lezije i razinom prolaktina u serumu.