Proširenje bubrega kod fetusa

TinaTrudnica

Poštovani doktore,
Trudna sam 28+3.
Na posljednjem ultrazvučnom pregledu doktorica je uočila proširenje lijevog bubrega kod fetusa (dječak) od 9 mm. Nije dala nikakva posebna objašnjenja, ali sam ostala zabrinuta. Zanima me što mogu biti uzroci i posljedice takve dijagnoze budući da čitam da ista može biti povezana s kromosomskim poremećajima? Nisam radila nikakve posebne testove u trudnoći. Nuhalni nabor je u 11. tjednu bio 1.3 mm, nosić jasno vidljiv.
Inače je beba sada teška 1389 g, AFI 14.
Hvala unaprijed!

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, blago proširenje pijelona bubrega može se javiti kod zdravih fetusa (češće muških), i to je slučajan nalaz bez ikakvog značenja. Prošireni pijeloni nisu nikada jedino prisutni kod kromosomopatija, nego idu uz druge biljege koji bi mogli upućivati na kromosomopatiju. Potrebno je ultrazvučno pratiti i uočiti eventualnu progresiju nalaza do koje može doći uslijed povišenog otpora kod protjecanja mokraće duž uretera. Takvo stanje se liječi (ukoliko je potrebno) nakon poroda. Oko 10 do 15 % novorođenčadi može imati fiziološku hidronefrozu (pijelon 10 do 15 mm)