pusenje &kontraceptivne tablete

ljiljana

Postovana doktorice,
zanima me da li pusenje lose utjece bas na uzimanje kontraceptivnih tableta(to sam negdje procitala)i ako da, zasto?

Doc.dr.sc. Sanja Kupešić

Poštovana,
Pušenje može imati nepoželjan učinak u korisnica oralne kontracepcije te se ista ne savjetuje pušačicama. To je iz razloga što se opazio povećani broj tromboembličkih incidenata (npr. plućne embolije) u pacijentica koje su tijekom uzimanja oralnih kontraceptiva pušile. U svake pacijentice se rutinski radi laboratorijska obrada koja uključuje određivanje kompletne krvne slike, jetrenih proba i testove grušanja krvi (koagulogram) kako bi se probrale pacijentice s povišenim rizikom za jednu od nuspojava ili incidenata.