Rak testisa

Anoniman

Možete li mi navesti simptome raka testisa i dali se može otkriti po krvnim nalazima.

Doc dr. sc. S. Kupešić

Poštovani,
Postoji nekoliko vrsta tumora testisa (dijelimo ih na tumore zametnih stanica: seminome, embrionalne karcinome, teratome, choriocarcinome), tumore porijekla gonadalne strome, tumore intersticijskih stanica i adenomatoidne tumore. Svi se ovi tumori manifestiraju otvrdnućem i/ili uvećanjem zahvaćenog testisa, osjećajem težine, a katkada i boli. Često puta ovi tumori luče tekućinu koja se manifestira kao oteklina testisa. Neki tumori mogu biti povezani s povećanim lučenjem gonadotropnih hormona, koji se mogu s lakoćom otkriti u mokraći. Ovakvi parametri mogu se koristiti i u svrhu praćenja postoperacijskoj tijeka i procjenu uspjeha liječenja. Ponekad se u pacijenata s tumorima testisa može primjetiti i uvećana razina estradiola. Ovo su samo neki šturi podaci, jer Vaše pitanje se veže za drugo područje (urologiju), Te Vas molim da precizniji odgovor potražite u okviru drugog foruma.