RH faktor

darija

Moja krvna grupa je A neg. a suprugova AB poz. i oba djeteta imaju A neg. Sada sam u trećoj trudnoći pa me zanima što se događa ako ovo treće dijete bude imalo RH faktor pozitivan. U prve dvije trudnoće sam radila Coombusov test i uvijek je bio negativan.(obično sam se testirala u 16. tj. trudnoće). Da li postoji opasnost za dijete ako su nam različite krvne grupe i faktori?
hvala

Doc.dr.sc. Sanja Kupešić

Poštovana,
Vjerujem da ste u prethodnim trudnoćama primili Rhogam, te Vam također savjetujem da se učini test senzibilizacije tijekom ranog drugog tromjesečja, te da se redovito provode ultrazvučna praćenja koja mogu potvrditi promjene vezane uz Rh senzibilizaciju. Rizik Rh senzibilizacije nikada se ne može isključiti u ovakvim međuodnosima krvnih grupa i Rh faktora supružnika, no s obzirom da ste, vjerujem, proveli sve mjere predostrožnosti ovaj rizik je značajno umanjen. Puno sreće u ovoj trudnoći.