Ri u trudnoci

MRita

Postovani doktore,

ljubazno bih Vas molila pomoc. Trudna sam 33+4. Bila sam na pregledu, sve mjere odgovaraju tjednima, za neke se navodi i da odgovaraju 34 ili 35 tt. Dr. je rekla da je sve uredno, no muci me vrijednost
Ri: 0.45; Pi 0.73.
Zanimalo me sto je to i guglajuci sam vidjela razlicite tablice pa su me vrijednosti zabrinule. Druge vrijednosti nisu navedene u nalazima. Molim Vas komentar, imam li razloga za brigu oko Ri i Pi, sve mjere bebe su uredne... Hvala Vam najljepsa!

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, to je sve u redu. Radi se o dopplerskim protocima. Nema razloga za brigu. Već prema samoj procjeni rasta ploda može se zaključiti da je sve u redu. Doplerski protoci mogu se pokvariti kod patoloških trudnoća (npr. teški zastoj u rastu djeteta).

MRita

Hvala Vam najljepsa, zaista odgovarate brzo i konkretno, puno mi pomazu i Vasi odgovori. Samo jos da kazem, AFI je trenutno malo visi od 11, to je isto uredno ili? Doktorica nije navodila nikakve razloge za brigu, sljedeca kontrola za 3 tjedna, no ja stalno nesto guglam pa se tako zabrinem.

Ivo Balenović, dr. med.

Količina plodove vode se konstantno mijenja i afi indeks ovisi o trenutku kada se mjeri. Ako se mjeri dok je djetetov mokraćni mjehur pun biti će puno manji negoli ako se izmjeri nakon što se dijete pomokri. Nema razloga za brigu. Sve je to u redu.

MRita

Hvala Vam puno!

Ivo Balenović, dr. med.

Nema na čemu.

MRita

Postovani doktore,

voljela bih jos znati, ako mi mozete objasniti, rade li se u trudnoci rutinski mozdani protoci - art. Cerebri media Ri? Ili se to radi tek kada se uoci neka nepravilnost? Ako su pupcani protoci uredni, stanje posteljice uredno, kao i velicina ploda, ima li potrebe pregledati protoke kroz mozdani arteriju ili je to povezno pa bi i oni trebali biti uredni? Moram priznati da ne razumijem povezanost tih protoka... Hvala puno na odgovoru!

Ivo Balenović, dr. med.

Moždani protok ima smisla mjeriti tek ako se ustanovi zastoj u rastu ploda i poremećen protok kroz pupkovinu. U tom slučaju povećava se protok krvi kroz mozak (centralizacija krvotoka) jer organizam na hipoksiju (smanjenu opskrbu kisikom) reagira tako da krv preusmjerava u vitalne organe (mozak, srce) i na ta način ih čuva od hipoksije. Do hipoksije ne može doći ukoliko je sa trudnoćom sve u redu (osim u iznimnim slučajevima)

MRita

Hvala Vam najljepsa na objasnjenju!

Ivo Balenović, dr. med.

Nema na čemu.