ruptura cerviksa

Snezana

Postovana dr.Kupesic,

Prilikom porodjaja puknuo je cerviks, zatim je sasiven. Ima li to znacaj za tijek slijedece trudnoce i porodjaj? Hvala.

Doc.dr.sc. Sanja Kupešić

Poštovana,
Ruptura cerviksa pri porodu koja je na primjereni način sašivena, ne bi Vas trebala zabrinjavati. Upozorite liječnika koji će Vas pregledavati na Vaše anamnestičke podatke, te će Vam on / ona prilikom pregleda u spekulima objasniti koji je bio opseg rupture i kako izgleda zaraslica. Ukoliko je lezija cerviksa zarasla bez poteškoća, te ukoliko je lokalni ginekološki pregled u granicama normale možete bez straha planirati narednu trundoću, a porod se u povoljnim okolnostima u teraminu može planirati vaginalnim putem.