slaba menstruacija

Dejan Šakoronja, dr. med.

Ne znam zašto je trajala dva dana. Proćitajte prijašnje postove o tome. Ako sumnjate na trudnoću nek napravi test.

curica91

Postovani,
Vec sam Vam pisala prosli mj kako mi je menstruacija trajala samo 2dana.Radila sam test koji je bio neg i isla na pregled posto partner i ja radimo na trudnoci,pa me to zabrinulo. Dr.mi je rekla da trudna na zalost nisam(radila mi je ultrazvuk i pregledala me)i poslala me vaditi spolne hormone i stitnjacu.Nakon uobicajenih 25dana dosla je nova menstruacija (06.06.15.)koja je opet trajala samo 2dana i vise je nema. To me bas zabrinulo.Cekam sad nalaze ,pa cu svakako ici dr. Zbog cega bi to moglo biti?Jel moguce da su se hormoni poremetili?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Moguće je da su hormoni poremećeni.

dragana197

Postovani dr. ,
Molim Vas da mi protumacite rezultate. Inace su mi menstruacije oskudnije 2-3 dana. Na 8. dan ciklusa na uz: endometrijum slabije izrazen 5mm,trolinijski,ne pokazuje znakove razdvajanja u fundusu.Ovarijumi na tipicnim mestima, jasno ograniceni od okolnih tkiva sa znacima lakse mikrocisticne degeneracije. Desni promera 30mm, a levi uz matericu 35mm,Na njima su vidljivi brojni antralni folikuli.Douglasov prostor nema stranog sadrzaja. Uterus se nalazi u anterverziofleksiji pravilnih ivica i homogene gradje, bez lokalizovanih poremecaja ehogenosti.
estradiol 60pg/ml
estradiol 220.2 pmol/l
fsh 6.9 mIU/ml
lh 4.3 mIU/L
prolactin 102 mU/L
progesteron 1.3 nmol/L
progesteron 0.41 ng/ml
testosteron 1.34 nmol/L
sTsh 1.069 uIU/ml
FT3 4.13 pmol/L
FT4 15 pmol/L
Progesteron na 21.dan 18.30 nmol/L ref.vred 19-76
Progesteron nna 21.dan 5.82 ng/ml ref.vred. 6.04-24.2
OGTT test
glukoza pre opterecnja 5.4 mmol/L
posle 60 min. 9.7 mmol/L
posle 120 min 4.4 mmol/L

Insulin pre oterecenja 7.3 uIU/ml
posle 60min. 66.5 uIU/ml
posle 120 min 62.2 uIU/ml
Insulinska rezistencija Homa 1.8 ref vred. <2.7
ASA test- nisu pronadjena antitela ni kod mene ni kod supruga.

Unapred Vam puno hvala
Sa postovanjem
Dragana V

Dejan Šakoronja, dr. med.

Ne vidim nikakav značajniji hormonski problem kod vas.

mama1607

Postovani,
imam jedan problem. Poslednju normalnu menstruaciju imala sam 26.4., tri nedelje nakon toga opet se pojavilo slabo krvarenje koje je trajalo samo 1 dan. Pre 2 dana, takoreci, na vreme, opet se pojavilo jako slabo krvarenje koje nije potrajalo duze od par sati. Imam dete od 2 godine koje jos uvek dojim jednom uvece pred spavanje svaki dan. Posle porodjaja dobila sam posle 13 meseci, od tad je relativno redovno, s tim da uvek po neki dan kasni, inace ciklusi su mi na 34,35 dana i duze. Pre trudnoce desavalo mi se bar 2 do 3 puta godisnje da imam ovako slabo krvarenje a onda sledeceg meseca bude normalno ali nikad ovako 2 meseca za redom. Napominjem da sam pocetkom juna bila na moru, dug put, promena klime,u zadnje vreme pod stresom a pogotovo sad jer vidim da nesto zdravstveno nije kako treba. Na moru sam imala simptome kao da cu dobiti, bolne grudi i slicno ali na kraju je sve nestalo. Test na trudnocu je negativan. Povremeno osecam tup bol u predelu levog jajnika. Molim Vas, recite mi, o cemu ovde moze da se radi? Imam 37 godina. Hvala unapred.

dina2909

poštovani,
prošli mjeces sam bila u ivf postupku, nalaz bete je bio negativan, tri dana nakon prestanka korištenja utrogestana dobila sam menstruaciju. danas mi je četvri dan, prisutna je ali je oskudna sva 4 dana (nije kao inače i inače imam ugruške koje sada nemam). e sada me zabrinjava što je sama menstruacija tako oskudna, sinoć su mi se pojavili neki bolovi, ništa strašno ali kao da me bole jajnici, trbuh mi se jako napuhnuo i na vazi imam 2 kg više a čak ova dva dana nisam ni jela. dali je normalno da se to tako slabo očistilo i da mi je takoreči pms počeo tek treći dan menstruacije?
hvala

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, za mama1607, obzirom na sve navedeno najvjerojatnije je da su ta oskudna krvarenja koja se kod vas javljaju ovulacijska. To je fiziološka pojava i terapija nije potrebna. Ukoliko bi krvarenja postala obilnija i dugotrajnija bilo bi dobro da učinite hormonski status.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, za Dina2909, ako je beta negativan, a vi ste dobili menstruaciju, simptomi koje navodite nisu povezani s postupkom. Vjerojatnije je da se radi o probavnom sustavu.

mama1607

Doktore, hvala na odgovoru. Samo me zbunjuje ako su to ovulacijska krvarenja, zasto onda nisam dobila menstruaciju ni proslog ni ovog meseca? Kao ni ranijih godina u mesecima kada se desavalo to oskudno krvarenje?
Htela bih jos da vas pitam koju metodu kontracepcije preporucujete kao najsigurniju za nekoga mojih godina?
Puno vam hvala

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, krivo sam shvatio. Mislio sam da su se ta krvarenja dešavala između menstruacija. Da bi se ustanovilo da li imate ovulaciju potrebno je odrediti razinu progesterona u drugoj fazi ciklusa. Moguće je da su ta krvarenja bila menstruacija koja se još nije ustalila obzirom da dojite, Dok dojite ne preporuča se kontracepcija. Nakon toga možete uzeti bilo koju od oralnih hormonskih kontraceptiva, naravno ukoliko vam svi nalazi koje se prije toga rutinski rade budu u redu. Postoji još i spirala (Mirena) koja se preporuča ženama koje više ne planiraju trudnoću. Ona lokalno luči hormone(gestagene) i tako smanjuje krvarenja i štiti od trudnoće. Rok joj je 5 godina.

mama1607

Hvala puno na odgovorima i savetima.
U medjuvremenu, pojavio se ponovo smedji iscedak, malo jaci nego pre par dana ali prave, menstrualne krvi jos nema. Nadam se da je ovo uvod u menstruaciju i da ce uskoro nastupiti. Drugih nekih simptoma nemam sem onog istog povremenig probadanja u predelu levog jajnika.

Ivo Balenović, dr. med.

Dokle god dojite menstruacije mogu biti neregularne.

korisnica009

Postovani,
Imala sam nezasticen odnos sa momkom 1.6. dan nakon zavrsetka menstruacije. Do ejakulacije nije doslo, ali je pentrirao u mene 15-20 minuta poslije ejakulacije oralnim zadovoljenjem. Nakon toga vise nismo imali odnose (zbog mog straha). Dobila sam menstruaciju prije dva dana, i slabijeg je intenziteta (jedina razlika koju sam primjetila). Imala sam pocetkom juna jak stres (smrt prijatelja) i posljednjih 10 dana imam ispite na fakultetu zbog cega sam, takodje, u stresu. Nadam se da nemam razloga za brigu da sam trudna. U januaru mi je menstruacija kasnila vise od 10 dana (zbog stresa, takodje) iako nisam imala mjesecima odnose.
Hvala na odgovoru

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, nemate razloga za brigu. Prema svemu navedenom nije moguća trudnoća.

xD

Poštovanje,
imam redovite mjesečnice, međutim prošli mjesec sam imala odnos sa dečkom..nismo koristili zaštitu ali nije ejakulirao u mene i dobila sam 5-6 dana ranije...a ovaj mjesec... sam dobila mjesečnicu u vrijeme kad' i prošlu međutim smanjeno je krvarenje.. da li postoji razlog za brigu?
napominjem da sam imala upalu mokraćnih kanala prije posljednje mjesečnice, pila sam Bactrim te me upala još nije do kraja popustila kad' sam dobila zadnju mjesečnicu.
Hvala.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, menstruacije nisu uvijek istog intenziteta i duljine trajanja. Nema razloga za brigu.

xD

Hvala Vam mnogo, zabrinula sam se jer je odnos bio bez zaštite, tako da me zabrinuo predejakulat, da li postoji postotak sperme i kolike su šanse za trudnoću od toga?

Ivo Balenović, dr. med.

U predejakulatu nema spermija, osim ako nisu zaostali nakon prethodne ejakulacije.

grg12345

Poz. Jel normalno da mjesecnica traje 3 dana i to onako malo..imam 23g i nisam imala spolne od.