Smeđi iscjedak

Sanjalw

Poštovani,

Ljubazno Vas molim za pomoć i savjet. Naime, trudna sam 6+3, prošli tjedan sam bila na UZV (sa 5+6) i liječnik je vidio GV koja odgovara dobi od 4-5 tjedana. Na istom pregledu mi je pogledao i jajnike i sve je bilo ok. Naručio me je za 10 dana (točnije u pon. 16.12., kada bi trebala biti 7+2) na kontrolu kada bi trebali vidjeti plod i srce.

Ono što me brine je smeđi iscjedak! Prije 4 godine imala sam 2 spontana pobačaja te sam jednom bila kiretirana. U ovoj trudnoći sam već dobila Utrogestan (4*1), na bolovanju sam i mirujem. Taj iscjedak se pojavio odmah na početku trudnoće, negdje u 4 tjednu kada sam shvatila da sam trudna. Nakon par dana terapije mi je isjedak prestao i nije ga bilo tjedan dana, sve do jučer! Nakon velike nužde sam primijetila da je bilo malo iscjedaka,tijekom dana ništa i tek navečer opet... Jutros sam opet vidjela na papiru i u školjci da je malo izašlo.
Uz iscjedak mi se povremeno javljaju i bolovi u donjem dijelu, jajnici, križa... Kao grčevi, probadanja ili kao pred mjesečnicu. Povremeno je, nije jako bolno i ima dana kada ništa ni ne osjetim ili jako malo(npr. Jučer me je boljelo, danas ništa). Bolove sam spomenula na prošlom pregledu liječniku te je zato pogledao i jajnike i, ponavljam, sve ok. Također, nema hematoma i PAPA je uredan.

Užasno sam zabrinuta jer su mi prethodni spontani upravo kretali na ovakav način, sa smeđim iscjedkom i upravo oko ovog tjedna trudnoće. Da li da pričekam još koji dan do idućeg pregleda i nastavim sa standardnom terapijom ili da možda odem na hitnu?Kada je uopće vrijeme za posjet hitnoj?
Ispričavam se na podužem postu.

Srdačan pozdrav

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, oskudna krvarenja (smeđi iscjedak) u ranoj trudnoći su vrlo česta pojava i najčešće nemaju značenja ali mogu uputiti i na ugroženost. Dobili ste svu potrebnu terapiju i za očekivati je da će sa trudnoćom biti sve u redu. Samo ukoliko bi se krvarenje pojačalo (svježa krv, ugrušci) javite se u hitnu službu jer bi to ukazivalo na spontani pobačaj. U ovoj fazi trudnoće nema drugih terapijskih mogućnosti osim Duphastona i mirovanja. Uzroci ranih spontanih pobačaja najčešće su slučajne genetske pogreške i na to se ne može utjecati.