SMRT DJETETA U 39. tjednu trudnoće

jasminka

U 39. tjednu trudnoće dijete je umrlo u maternici, induciran je porođaj, rođeno je mrtvo dijete teško 2550 g. i dugo 48 cm. Dijagnoza u otpusnom pismu je slijedeća: Partus II ind.indicatus O80, Mors fetus in utero P95, Abruptio placentae partialis O45, Torsiones sunic.umilicalis. Histološki nalaz još uvijek nije gotov.
a) Od 20. do 38. tjedna bila sam pod terapijom tokolitika: 3x1 preparretard, 1x1 ormidol, 3x1 normabel. Nakon 38. tjedna postepeno je smanjivana doza tokolitika (2 dana: 2x1 preparretard, 1x1 ormidol, 2x1 normabel, te 3 dana: 1x1 preparretard, 1x1/2 ormidol, 1x1 normabel). DA LI JE OVO NAKNADNO UZIMANJE LIJEKOVA (5 DANA) IZA 38. TJEDNA MOGLO UTJECATI NA SMRT PLODA U MATERNICI?
b) Napominjem da sam bila pod stalnom kontrolom liječnika. UZV nalaz je učinjen 13.05.2003.g. i bio je uredan, 27.05.03 sam bila na pregledu gdje je ustanovljeno da sam otvorena za 2 cm i da se sve sprema za porod (VTP bio je 08/06/03), KČS su kontrolom fetalnim monitorom bili uredni. 28.05.03 (dan iza pregleda) osjetila sam slabije micanje ploda i otišla u bolnicu gdje je CTG-om i UZV-om ustanovljeno da je dijete umrlo. DA LI JE KONTROLOM UZV-om (da je bila učinjena 27/05/03) bilo moguće utvrditi bilo kakve abnormalnosti?
Molim Vas da mi odgovorite na ovo pitanje. Unaprijed najljepše zahvaljujem.

Prof.dr. Marina Ivanišević

Draga jasminka, mislim da ste nepotrebno uzimali prepar iza 36 tjedna trudnoće, no ne znači da je on krivac za ovu situaciju. Ultrazvuk je jedna od metoda koja dosta sigurno može prepoznati da je dijete u maternici ugroženo, i da su bile neke malformacije to bi se zasigurno vidjelo. Očito da ste nekoliko dana oko 38 tj. imali trudove kada se iz phd. posteljice vidi da je bila parcijalna abrupcija ili djelomično ljuštenje. Trebalo je svavako vidjeti i kakvo vam je bilo zgrušavanje krvi u tom trenutku. Psije slijedeće trudnoće je ovo posljednje nužna pretraga.