SPERMIJI 2. DIO

Vesna

Poštovana dr. Kupešić!

Danas je suprug obavio najnoviji spermiogram, sa slijedećim rezultatom:
Količina: 3,5 ml
Boja:Žućkasto-mliječna
pH:8
Likvefakacija: da
Broj/ml: 25 000 000
Ukupan broj: 25 mil.x 3,5
Progresivno pokretnih (kinetika 3/4): 35%
Pokretnih(kinetika 3): 15%
Pokretnih u mjestu(kinetika 2): 40%

Najljepše zahvaljujem!

Doc dr. sc. S. Kupešić

Poštovana,
Nalaz Vašeg supruga ukazuje na smanjenu pokretljivost spermija (35%) i veći postotak spermija pokretljivih na mjestu, što može biti uzrokom samanjene oplodne sposobnosti. Mišljenja sam da bi trebalo napraviti dodatne testove : npr pregled fazno kontrastnim mikroskopom nakon miješanja kapi s perme s kapi 0.5 % eozina Y, Smith Huhnerov test (određivanje broja pokretnih spermija u cervikalnoj sluzi žene 2h nakon koitusa), penetracijski test i sl. U ovisnosti o dobi neplodnog bračnog para, trajanju neplodnosti i isključenom dopunskom ženskom faktoru može se poduzeti jedna od metoda asistirane oplodnje (npr. insemijacija nakon potvrde uredne prohodnsoti jajovoda).