spermiogram

svjetlana

Poštovana,
možete li mi odgovoriti na pitanje zašto suprugov spermiogram pokazuje tako značajna odstupanja: jedanput 50 mil/ml, 66% pokretnih; drugi put jedva 20 mil/ml i 70% nepokretnih! Što može biti uzrokom i što suprug može poduzeti u vezi s tim?
Zahvaljujem Vam su na odgovoru i želim puno uspjeha u daljnjem radu!

Doc dr. sc. S. Kupešić

Poštovana gospođo Svjetlana,
Odstupanje u nalazu spermiograma može se smatrati normalnim, ukoliko se suprug bavi nekim stresnim poslom, ukoliko prije davanja uzorka nije spavao, ili je dugo putovao, puno pušio, konzumirao alkohol i sl.
Na kavalitetu spermiograma može utjecati i vrijeme apstinencije, te se smatra najoptimalnijim ono između tri i pet dana. Ipak ukoliko ne ostvarujete željenu trudnoće, a nalazi spermiograma tako variraju u kvaliteti bilo bi preporučljivo obratiti se urologu koji će isključiti postojanje nekog organskog poremećaja (npr. varikokelu) i učiniti endokrinološke pretrage supruga.