Spolni hormoni

Aida27

Postovanje

Dobila sam uputnicu da radim nalaze za spolne hormone i doktor mi je rekao da ih sve radim od 3 do 5 dana ciklusa ili na 21. dan ciklusa,medjutim na forumu citam da se neki rade na 3. do 5. dan,a progesteron 21. dan.S obzirom da su svi na jednoj uputnici hoce li nalaz biti validan ako budem radila sve u isto vrijeme.

Unaprijed sam vam zahvalna na odgovoru

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, progesteron se određuje 21. dan ciklusa, a svi ostali hormoni između 3. i 5. dana. Dogovorite se u laboratoriju u vezi uputnice.

Iskra1990

Poštovani,

da li se nalaz androstendiona također treba vaditi od 3.-5. ciklusa ili može bilo koji dan ciklusa?

Lijep pozdrav

Ivo Balenović, dr. med.

Možete ga vaditi bilo koji dan ciklusa, al se preporuča od 2. do 5. dana.

Iskra1990

Hvala Vam mnogo.

Još samo da Vas pitam u kojem dijelu ciklusa se treba provjeriti prolaktin? Rečeno mi je 3-4 h nakon buđenja, tj. u oko 11 h ujutro, ali nije naglašeno koji dan ciklusa.

Lijep pozdrav

Ivo Balenović, dr. med.

Prolaktin se određuje u jutarnjim satima, neovisno o fazi ciklusa.

ovca_u_kutiji

Poštovani,
Dakle ovako: Imam 28 godina, nisam rađala, do 7. Mj 2019. sam pila lindynette 20 bez prekida oko 5 godina. Prije toga su moji ciklusi bili relativno redovni 30-38 dana, možda nekoliko puta se desilo da se produlje na 45-50 dana. Na zadnjem pregledu u 10. mj 2019. Dr. mi je rekao da imam sitnofolikularne jajnike i da zbog toga mogu očekivati neredovite cikluse te da se javim ako budem imala manje od 9 mjesečnica u godini ili se odlučim pokušati zatrudniti. Od 7. Do 1. Mj ciklusi su mi bili 30-38 dana, međutim zadnja mjesečnica je bila 6.1. I od tada još uvijek nije nastupila druga. Obratila sam se svom doktoru koji mi je dao uputnicu za određivanje statusa hormona 2.-4. Dan iduće mjesečnice. Ono na što mi ni on ni medicinska sestra nisu odgovorili je koliko dugo bih trebala samo čekati iduću mjesečnicu, pa Vas molim odgovor koliko dugo je "normalno", s obzirom na situaciju, čekati mjesečnicu i nakon koliko vremena bi trebala poduzeti nešto konkretnije od čekanja da jednostavno sama dođe? Prethodni ciklus je bio 38 dana, prije njega 32, a sada je već 59 dan i još nema niti kakvih naznaka PMS-a, a kamoli menstruacije. Još da napomenem da sam imala jedan nezaštićeni odnos 35. Dan ciklusa, no kućni test 45 dan je bio negativan, nisam ga ponavljala niti sam imala ikakvih ranih znakova trudnoće, da li bi ga trebala ponoviti i ima li smisla ponavljati ga nakon toliko vremena (25 dana od moguće oplodnje)?

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, ponovite test na trudnoću. Kod izostanka menstruacije prvo se mora pomisliti na trudnoću. Ukoliko je negativan tada savjetujem da se menstruacija potakne tabletama (Duphaston 2x1/10 dana).