Spolni hormoni i hormoni stitnjace

Lolita1701

Postovani, zelim Vam prvo dobar dan. Imam 24 godine i 2 spontana pobacaja iza sebe... Jedan se dogodio u veljači 2020. godine, a drugi nazalost prosli ciklus koji nije bio na vrijeme ni prepoznat da se radilo o trudoci. Prije prve ne uspjele trudnice vadjeni su svi hormoni od stitnjace i spolnih hormoni, gdje je sve bilo okej po rijecima doktorice, osim sto je bio povisen malo tsh i testosteron i fsh na granici, no nije tome pridano na vaznosti. U medjuvremenu, nakon prvog spontano zaključuju da je do njega doslo zbog novootkrivenog sindroma Hashimoto kod mene nakon cega sam ja na terapiji Euthyrox 25, spolni hormoni vec se povisuju, i dalje se ignorira to. Danas, ciklus nakon ovog sponatnog, ovo su moji nalazi, 2.dan ciklusa: LH : 5,84 (ref : 2,4-12,6)
FSH :13 (ref : 3,5-12,5)
Prolaktin :678H ( 102-496)
Estradiol :110 (98-571)
Uk. testosteron :1,830H (0,29-1,67)
TSH : 6,020H( 0,33-4,59)
Uzv mi je dobar, PCOS nemam, mozete li mi reci na sto mogu makar po sumnjati jer vise nisam pametna? Imam osjećaj samo da idem unazad.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, povišen Vam je TSH (hormon koji potiče štitnjaču na proizvodnju hormona), što znači da štitnjača 'slabije' radi. Savjetujem pregled endokrinologa i obradu u tom smislu. Kad se regulira rad štitnjače možete početi raditi na trudnoći.

Lolita1701

Hvala Vam, na tome radim, pijem Euthyrox 25 i cekam na ponovni pregled specijalist da korigiramo terapiju. Sto mislite o vrijednostima spolnih hormona? Zar nije FSH povisen, testosteron, prolaktin? A estradiol blizu donje granice? Da li je to po vezano?

Ivo Balenović, dr. med.

To su minimalna odstupanja, a ti hormoni inače osciliraju tijekom ciklusa. Kad se regulira rad štitnjače treba ih ponoviti i za očekivati je da će se vratiti u granice normale.