Sponatni pobačaj u 21. nedelji

Mirela2011

Postovani, imala sam sponatni pobacaj u 21. nedelji, trudnoca je bila skroz uredna do tog dana kada sam pri odlasku u toalet videla braon sekret na vesu gde mi je posle receno da je to bio sluzni cep. Bolove sam imala i pre tog dana u donjem delu ledja ali nisu bila jaki, 3 dana pre pobacaja sam bila na pregledu i sve je bio u redu grlic je bio cvrst. Kada sam primljena u bolnicu konstantovan je prolabiran vodenjak i bila sam otvorena 3cm, lekari su pokusali da spasu trudnocu, ali bezuspesno, pobacaj je morao biti indukovan je sam dobila temp 38.5 i CRP je bio visok te se sumnjalo na infekciju. HP nalazom su utvrdjeni infarkti posteljice i uocena su stara i sveza krvarenja pupcanika te i da je sam puocanik bio marginalno usadjen. Inace beba je u stomaku bila ziva! Molim Vas za misljenje i sta bi trebalo raditi u sledecoj trudnoci? Unapred hvala.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, žao mi je zbog takvog ishoda. Prema navedenom radilo se o infekciji. Savjetujem da uradite mikrobiološke briseve vrata maternice i testove na trombofiliju.

Mirela2011

Postovani, najlepse Vam hvala na odgovoru!
Kada bih mogla raditi na narednoj trudnoci i zanima me Vase misljenje o preventivnom stavljanju serklaza?

Ivo Balenović, dr. med.

Pričekajte dva do tri mjeseca. Serklaža nije potrebna, budući da se ne radi o insuficijenciji (slabosti) cerviksa, nego je infekcija uzrokovala pobačaj.

Mirela2011

Hvala Vam na odgovorima, veliki pozdrav!

Ivo Balenović, dr. med.

Nema na čemu.

Mirela2011

Poštovani, imala bih samo još jedno pitanje, Vi kao i svi lekari koji su upoznati sa mojim slučajem smatrate da je razlog pobačaja infekcija, na koji način je moglo da dodje do infekcije mimo vaginalnog puta, pošto su mi stigli rezultati briseva i svi su negativni?

Ivo Balenović, dr. med.

Teško je na to sada odgovoriti. Vjerojatno su antibiotici uništili bakteriju.

Mirela2011

Poštovani, kada ste napisali da pričekam 2-3 meseca do nove trudnoće da li ste mislili na 2-3 ciklusa ili konkretno meseca? Prošlo je oko 45 dana od pobačaja očekujem da dobijem ciklus uskoro, tako da bi ovulacija trebala da mi bude na 2 meseca od pobačaja da li je u redu da tada pokušam da radim na novoj trudnoći? Pozdrav

Ivo Balenović, dr. med.

Slobodno možete početi raditi na trudnoći.

Mirela2011

Poštovani, kako sam već pisala na ovoj temi, interesuje me da li je tromb u pupčaniku na bilo koji način mogao izazvati prolabiranje vodenjaka? I da li insuficijencija vrata maternice može da se dijagnostikuje pre trudnoće?
Veliki pozdrav

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, tromb nije mogao uzrokovati prolabiranje vodenjaka. Do toga može doći zbog insuficijencije cerviksa ili prijevremenih kontrakcija. Insuficija cerviksa se dijagnosticira u drugom tromjesečju trudnoće. Tada treba razmisliti o serklaži.