Spontani pobačaji

jana992

Poštovani,

imala sam dva spontana pobačaja. 1 u 8. tjednu trudnoće i 2. u 12.
Nalazi za trombofiliju su mi:
FVII 1.28 (0.67-1.43)
Faktor V leiden: normalan tip
Faktor II protrombin: normalan tip
MTHFR: normalan tip
PAI-1: heterozigot 4g/5g
Homocistein 5,0 (5.0-15.0)

OGTT pretraga:
glukoza 0h 4.7 (6.1-7.0)
Glukoza 2h 6.5 (7.8-11.1)

Preporuka od ginekologa za iduću trudnoću je terapija heparinom. Mislite li da je to uzrok spontanih pobačaja?

Nalazi štitnjače uredni (tsh, ft3, ft4, anti tpo, anti tg).
Nalazi briseva uredni.
Vitamini: D, magnezij, folna, cink, željezo, feritin uredni.
KKS uredna.
Nalaz citogenetske analize ploda i posteljica je ukazao da je riječ o muškom plodu koji nije imao nijednu kromosomsku anomaliju.

Čekam nalaze proteina C, D-dimeri, ANA, LAC.

Što mislite koji vi mogao biti uzrok spontanih pobačaja te koje još pretrage uraditi??

Unaprijed hvala na odgovoru.
Lp

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, najčešći uzrok ranog spontanog pobačaja je genetska greška koja se slučajno dogodi (u genetski zdravih roditelja) uslijed brze diobe jajne stanice nakon oplodnje. Tada se plod ili ne razvije ili prestane s razvojem. To je česta pojava i ne znači da će se ponoviti. Ipak, savjetujem mišljenje genetičara.

jana992

Puno hvala na odgovoru.
Zaboravila sam napomenuti da imam 2 endometrioze, na oba jajnika. Promjera su 2,5 cm. Već 6 godina imam endometrioze, otprilike iste veličine su. Ne liječim ih, nego samo pratim. Ne želim terapiju, a dr. kaže da nisu još za operacijuX

I suprug i ja sam krva grupa A+.

Mislite li da još išta od navedenog može utjecati na spontane pobačaje?

Ivo Balenović, dr. med.

Endometrioza može uzrokovati neplodnost, ali nije uzrok spontanim. Krvna grupa nema veze s pobačajem. Savjetujem da potražite mišljenje genetičara.