sterilizacija

mirela

Mene samo zanima nešto u vezi sterilizacije kod žena.
Molim vas ako mi možete reći,koliko je to opasno za ženu,
osobito za mlađu djevojku,recimo nekih 19,20 godina,
kakve su posljedice nakon toga,dali se može nešto loše desiti...
Kakav je zapravo postupak,koliko traje....

unaprijed zahvalna;
mirela

Doc.dr.sc. Sanja Kupešić

Poštovana,
Sterilizacija je u žena ireverzibilan zahvat, te se nikako ne preporuča prije nego što žena završi svoju reprodukcijsku funkciju. Sterilizacija se obavlja putem laparoskopije i podrazumijeva podvezivanje jajovoda što nepovratno onemogućava buduće zanošenje. Ovakav se zahvat provodi isključivo nakon odobrenje bolničkog etičkog povjerenstva koje razmatra medicinsku opravdanost takve operacije, broj ostvarenih trudnoća i sl. Sama sterilizacija nije dugotrajan zahvat ali zahtijeva opću anesteziju i hospitalizaciju u trajanju od 1-2 dana.