Streptoccocus B

Ana

Zanima me zasto se u Hr Strep B testira prije trudnoce, a ne tokom trudnoce.

U Americi je uobicajeno da se trudnice testiraju u 28 i 37-dmom tjednu s obrazlozenjem da iako je trudnica mozda ranije uspjesno izlijecena, postoji mogucnost da se Strep ponovo pojavi tokom trudnoce. Posto je prisustvo Strep B uzorkovalo dosta smrtnih slucajeva, upala pluca i drugih komplikacija kod zena koje nisu rutinski testirane, a bile su nosioci Strep. B, uvedeno je rutinsko testiranje 1995-te.

Da li u Hr postoji neko uspjesnije lijecenje Strep B tako da nema mogucnosti da se on ponovno pojavi, ili nema dovoljno slucajeva Step B infekcije kod novorodjencadi, da se taj test rutinski provodi?

Zahvaljujem na odgovoru.

S postovanjem,
Ana

Doc.dr.sc. Sanja Kupešić

Poštovana,
U trudnica se tijekom trudnoće (po mogućnosti u svakom tromjesečju, a u slučaju indikacije i češće) savjetuje učiniti cervikalni obrisak ne samo radi potvrde streptokoka već i kako bi se isključile druge moguće infekcije poput klamidijske, ureaplazmatske, mikoplazmatske, drugih aerobnih , anaerobnih infekcija i sl . Ovakav se postupak doista rutinski provodi u većini zdravstvenih ustanova u Hrvatskoj.
U liječnju streptokoka najuspješniji su penicilinski preparati, a alternativa su eritromicin ili koji drugi antibiotik koji se određuje isključivo prema antibiogramu.

Ana

Cijenjena Dr. Kupesic,

Ispricavam se, dobila sam pogresne informacije. Na jednom su forumu mame rekle da se test za Strep B provodi iskljucivo prije trudnoce i da se prije trudnoce i lijeci. Takodjer taj test nije bio naveden na listi rutinskih testova na klubu trudnica Svetog Duha. Ja sam iz toga zakljucila da se test ne provodi ili se provodi prije trudnoce.