Svrbež u trudnoći

pepa3

Poštovani, trebala bih drugo mišljenje.

Trudna sam 16 tjedana. Prije otprilike 2 tjedna javio mi se blagi svrbež na kukovima (u blizini trbuha) i donjem dijelu leđa. Pripisala sam to rastezanju i suhoći kože u trudnoći. No, nakon nekoliko dana blagi se svrbež javio i na obje potkoljenice (trajao je jedan dan) pa onda lice i oči (isto jedan dan) da bi me zadnjih 5-6 dana počeli lagano svrbjeti dlanovi i tabani (više osjećam blago peckanje i toplinu nego svrbež). Blagi svrbež prisutan je i dalje na kukovima, ali na nogama i licu ne.

Ginekolog je posumnjao na neku alergijsku reakciju, ali poslao me na pretrage da isključi kolestazu. Jetrene vrijednosti su sve u normali (neke razine čak i niže - naravno, u referentnim vrijednostima za osobe koje nisu trudne). U urinu mi je nađeno - dosta - amorfnih urata (urati su u krvi normalni) pa je ginekolog rekao da imam problema s mokraćnom kiselinom, tj. giht i da prilagodim prehranu. Čitajući na Internetu simptome ove bolesti ne nalazim da je ijedan od simptoma svrbež pa me to jako zbunilo.

Je li moguće da se ipak radi o kolestazi? Ili, prema Vašem iskustvu, od čega je moguć ovaj svrbež i peckanje dlanova i tabana? Alergijska reakcija na lijekove, giht?

Inače mi je i hemoglobin nizak pa pijem tablete za željezo (Ferrum Sandoz), u početku trudnoće sam imala hematom pa koristim Utrogestan vaginalete (3 na dan) + Duphostan (3 na dan). Također, u urinu mi je bila i pronađena bakterija pa sam pila 2 ture antibiotika (sad je kultura sterilna). U 9. tjednu trudnoće preboljela sam koronu.

Zahvaljujem na odgovoru.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, simptomi kolestaze se obično javljaju u kasnom drugom ili u trećem tromjesečju. Intenzivan svrbež (pogotovo dlanova i tabana) je glavni simptom, no mogu se javiti i sljedeći simptomi: tamna mokraća, žute bjeloočnice te svijetla stolica. Ukoliko se sumnja na kolestazu, treba odrediti razinu žučnih kiselina u serumu,. Razine veće od 10 µM/L govore u prilog kolestazi. Vrijednosti bilirubina u krvi obično su normalne, iako mogu biti i lagano povećane. Aminotransferaze mogu biti normalne, ali i unutar 10 puta većih vrijednosti od normalnih.

pepa3

Hvala na odgovoru.

Predlažete li onda da napravim pretragu žučnih kiselina?

Ivo Balenović, dr. med.

Da.

pepa3

Poštovani,

napravila sam pretragu žučnih kiselina. One su 2,98 što je, koliko sam shvatila, normalno.

Imate li možda vi kakvog iskustva u praksi, što bi onda na kraju mogao biti uzrok ovom svrbežu/peckanju? Mislim, meni on trenutno ne zadaje veće probleme, jedino me strah da nije nešto što bi potencijalno ugrozilo bebu.

Puno Vam hvala na odvojenom vremenu i odgovoru.

Ivo Balenović, dr. med.

Time je sigurno isključena kolestaza koja može uzrokovati prijevremeni porod. Savjetujem pregled dermatologa i alergologa.