Test

Krunoslava

Cijenjena doc.Kupešić!
Nedavno sam saznala za ovaj način komuniciranja s Vama i zaista sam se oduševila Vašim brzim i iscrpnim odgovorima.
Molim da mi odgovorite na dva pitanja.
-Kada se najranije može upotrijebiti test za trudnoću kupljen u ljekarni
(koji dan ciklusa)?
-Čemu služi Utrogestan (koje je njegovo djelovanje)?
Unaprijed zahvalna.

Doc dr. sc. S. Kupešić

Poštovana,
Test na trudnoću postaje pozitivnim u očekivanom terminu menstruacijskog krvarenja, a visoko je siguran kada menstruacija izostane 5 do 7 dana. Svakako, kućni test, tj test iz urina nije toliko senzitivan koliko je to beta hCG iz krvi, te se u slučaju dvojbenog nalaza na kućnom testu preporuča provjetiti rezultat analizom beta hCG-a.
Utrogestan je preparat mikorniziranog progesterona koji se može upotrebljavati peroralno i vaginalno. Naročito se primjenjuje kod pacijentica uključenih u različite metode pomognute oplodnje, prijetećih pobačaja i pacijetnica sa sumnjom na insuficijenciju žutog tijela.